Kırmızı Reishi mantarı, faydaları saymakla bitmeyen bir mantar türüdür. Asya kıtasında yaygın olarak tüketilen Reishi mantarı pek çok hastalığa iyi gelir. Bu mantarın Latince adı Ganoderma Lucidum’dur. Çeşit çeşit renkleri olsa da günümüzde en sık tüketilen türü kırmızı olandır.

Tadının acı olmasına rağmen severek tüketilen Reishi mantarı sağlıklı yaşamak isteyenlerin diyet listesinde yer alır. Ancak pek çok mantar türünde olduğu gibi Reishi mantarını da kontrolsüz tüketmemek gerekir. Peki, Reishi mantarı neye iyi gelir. Yapılan araştırmalara göre kırmızı Reishi mantarının saymakla bitmeyen faydaları tespit edilmiştir.

Kırmızı Reishi Mantarının Faydaları

Asya bölgesinde yetişen bu mantarın yeşil, mor, kırmızı, siyah, beyaz ve sarı gibi pek çok farklı renkte türü vardır. En çok tüketileni kırmızı Reishi mantarı, Kore, Çin ve Japonya’da ölümsüzlük mantarı olarak bilinir. Sert ağaçların üzerinde sıcak ve nemli havayı seven Reishi mantarının faydaları merak edilmektedir.

Reishi mantarı, kan akışını hızlandırır ve cinsel gücü arttırdığı bilinir. Kan basıncını düşürdüğü için yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar için doğal tedavi ürünüdür. Tansiyonu dengelediği gibi vücudu sakinleştirici özelliğe sahiptir. Sinirleri yatıştırır ve iştahı artırarak beslenmeyi düzenler.

Kırmızı Reishi Mantarı Neye İyi Gelir?

Gece uyuyamayanların kırmızı Reishi mantarı tüketmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalara göre bu mantar türü hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Enerji artıran özelliği sayesinde kişiye zindelik verir. Reishi mantarının vücutta pek çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Bunların başında sedef ve egzama gibi deri hastalıkları vardır.

Ayrıca böbrek yetmezliği olanlarda hastalığın ilerlemesini önlemek için kullanılır. Solunum sistemini düzenleyip geçmeyen öksürüğü keser. Yorgunluk ve halsizlik şikayetlerini ortadan kaldırır. Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Kaynak: hava aksu