Ter kokusuyla baş etmekte zorlananlar, deodorant kullanarak ya da farklı yöntemlerle bu sorundan kurtulmaya çalışıyor. Ter kokusundan kurtulmak isteyenlerin, bireysel hijyene de dikkat etmesi gerekir. Sık sık banyo yapmak, koltukaltı kıllarını tıraş etmek, bu açıdan faydalı olabilir.

Ter kokusundan ve aşırı terlemeden kurtulmak için doğal yöntemlerden de yararlanılabilir. Doğal malzemelerden yararlanılarak koltuk altı spreyi yapılabilir. Doğal koltuk altı spreyi kullanılarak 24 saat boyunca kuru kalınabilir. Aynı zamanda etrafa her zaman temiz bir koku yayılır.

DOĞAL DEODORANT İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Piyasada bulunan deodorantlar, terlemeyi ve ter kokusunu bir miktar önlüyor. Ancak içerisinde kimyasal maddeler bulunan bu ürünleri kullanmayı, pek çok kişi istemiyor. Bu nedenle doğal malzemeler kullanılarak doğal bir deodorant hazırlanabilir. Bunun için gereken malzemeler şunlardır:

- 1 su bardağı olacak şekilde içme suyu

- 1 yemek kaşığı karbonat

- Hoş kokulu bir esans yağı( zevke göre belirlenebilir)

DOĞAL DEODORANT NASIL HAZIRLANIR?

Doğal deodorant hazırlamak için ilk olarak karbonat, içme suyunda eriyene kadar karıştırılır. İçerisine esans yağı eklenir. Bu sayede sprey deodorant, kullanıma uygun bir hale gelir. Her kullanımdan önce bu karışımın çalkalanması gerekir.

Hassas cilt yapısı olanlar, karbonat olmadan da karışım hazırlayabilir. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı buğday nişastası, 1 tatlı kaşığı beyaz kil, 5 damla esans ya kullanılarak karışım hazırlanabilir. Bu karışım biraz katılaşması için buzdolabına koyulabilir.

Katı roll-on elde etmek için 2 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu, beyaz kil, nişasta, Hindistan cevizi yağ kullanılmalıdır. Aynı zamanda 20 damla esans yağ kullanılmalıdır. Balmumu ve Hindistan cevizi yağı, benmari usulü eritilerek hazırlanır. Ardından diğer malzemeler ilave edilir. Cam bir kavanozda ya da boş bir roll on kabında katılaşmaya bırakılır.