Son dönemde Türkiye’de ürün ve hizmet sektörüne zam üstüne zam yansıdı. Akaryakıt zamları ile birlikte peş peşe gelen fiyat artışları, her sektörde etkisini gösterdi. Yüksek enflasyon ve yüksek döviz kurları ile birlikte artan vergiler sonrası zamlar da kaçınılmaz oldu. Yükselen fiyat ortamında, otomobil sektörü de hareketlilik yaşadı. Hem sıfır modellerde hem de ikinci el otomobillerde fiyatlar artarken, araç parçalarında da fiyatlar artış gösterdi.

Otomobil piyasasında modellerin fiyatları artış gösterirken, araç parçalarında da fiyatlar hızla arttı. Artan araç ve yedek parça fiyatları sonrası araç sahiplerinin kaskoya ilgisi de artış gösterdi. Talebin artmasıyla birlikte kasko fiyatlarında dengeler de değişmeye başladı. Bununla birlikte piyasada en yüksek ve en düşük kasko bedelleri de belli olmaya başladı. Peki güncel piyasada en yüksek ve en düşük kasko bedelleri ne kadar oldu? İşte detaylar…

KASKOYA İLGİ VE TALEP ARTTI

Araç ve yedek parça fiyatlarında yaşanan artış sonrası vatandaşın kaskoya ilgisi arttı. Bu talep artışı, kasko fiyatlarında dengeleri değiştirdi. Yaşanan gelişmeler ile birlikte Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu (TÜKONFED) Başkanı Turusan Bağcı, konuya ilişkin olarak Milliyet’e açıklamalarda bulundu.

Bağcı açıklamasında, “Araç bedellerinde ve araç parça bedellerinin çoğunun ithal olması nedeniyle yüksek artışların olması, kasko ve trafik sigortası primlerinin artmasına ana neden olarak gösterebiliyoruz” dedi.

Turusan Bağcı yaptığı açıklamada, “Trafik sigortasında ‘bedeni zararlar’ dediğimiz çarptığınız kişinin yaralanması, ölmesi durumunda tedavi masrafları, sakatlık tazminatı, ölüm tazminatı ödeniyor olması da trafik sigortası ve kaskoda bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Araç bedellerinin, işçilik ve parça bedellerinin artmasıyla önümüzdeki dönemde önemli artışlar olması bekleniyor” dedi.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK KASKO BEDELLERİ

Bağcı açıklamasında, trafik sigortası yaptıran kişi sayısında önceki yılın aynı dönemlerine göre artışlar olduğunu ve bu artışların kasko poliçesinde ve trafik poliçesinde belli oranlarda ortaya çıktığını ifade etti. En küçük kazalarda bile maliyetlerin 50-60 bin liradan başladığını ifade eden Bağcı, önemli hasarlarda 200-250 bin liralık maliyet oluştuğunu ifade etti.

Bu yıl kaskoya talepte yaklaşık yüzde 120’lik bir artış olduğunu ifade eden Bağcı, “Standart hususi bir otomobilin kaskosunun 8-10 bin lira civarından başladığını söyleyebiliriz. En yüksekte araç değeri ve modeline göre lüks araçlarda bugün 600-800 bin lira civarında kasko poliçesinin çıktığını söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: hava aksu