Apple, her yıl Eylül ayında yeni cihazlarını tanıtıyor ve bu yıl da 12 Eylül tarihinde Wonderlust etkinliğinde başta iPhone 15 serisi olmak üzere yeni ürünlerini görücüye çıkardı. Bununla birlikte Apple, iPhone modelleri için iOS 17 güncellemesini yayınladı ve bu kez de Mac bilgisayarları için yeni işletim sistemini piyasaya sürdü. Apple’ın sunduğu yeni işletim sistemiyle birlikte güncellemeler ve özellikler, uyumlu olan Mac cihazlar için indirilebilir hale geldi.

Apple’ın piyasaya sürdüğü yeni Mac işletim sistemiyle birlikte birçok özellik ve güncelleme de geldi. Buna göre etkileşimli araç takımları, Safari üzerinde yeni gizlilik seçenekleri gibi birçok özellik ile öne çıkan “macOS Sonoma” güncellemesi, uyumlu olan Mac cihazlar için indirilebilir durumda. Birkaç aydır beta test aşamasında olan ve her güncellemesinde bir adım daha geliştirilen yeni işletim sistemi, herkese açık şekilde indirmeye sunuldu. Apple macOS Sonoma, 26 Eylül 2023 TSİ 20.00 itibariyle tüm dünyada eş zamanlı olarak piyasaya sürüldü. İşte detaylar…

GÜNCELLEME NASIL YAPILIR?

Apple, 26 Eylül TSİ 20.00 itibariyle tüm dünyada eş zamanlı olarak macOS Sonoma güncellemesini piyasaya sürdü. Söz konusu işletim sistemi güncellemesi MacBook, iMac, Mac Pro modelleri için birçok yeni özelliği de beraberinde getirdi.

Güncelleme ile birlikte kullanıcılar Finder menüsündeki elma logosuna tıklayarak, “Sistem Ayarları > Genel > Yazılım Güncelleme” adımları üzerinden macOS Sonoma güncellemesini indirip yükleyebilecek. Güncelleme, 7 GB’tan fazla bir dosya boyutuna sahip.

Kullanıcılar, yeni işletim sistemini internet hızlarına göre değişen sürelerde indirebilir. Yavaş internet hızlarında birkaç saati bulan indirme işlemi, hızlı internet seçeneklerinde 1 saatten daha kısa sürede tamamlanabilir.

MACOS SONOMA HANGİ CİHAZLAR İLE UYUMLU?

Apple tarafından sunulan macOS Sonoma işletim sistemi güncellemesi, şu cihazlar ile uyumlu olacak:

●      MacBook 2017 ve sonrası

●      MacBook Pro 2018 ve sonrası

●      MacBook Air 2017 ve sonrası

●      iMac 2017 ve sonrası

●      Mac mini 2018 ve sonrası

●      Mac Studio

●      Mac Pro 2019 ve sonrası

●      iMac Pro

Editör: Öyküm Yavuz