Akıllı telefon serisi iPhone modelleri, tabletleri ve akıllı saatleri ile ön plana çıkan, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, iPhone ve iPad örneklerinde olduğu gibi bu kez de “iCar” olarak isimlendirdiği ve projeyi de “Titan” olarak kodladığı sürücüsüz otomobil projesi üzerinde çalışıyor. Otomobil pazarına girmeye hazırlanan Apple şirketinin 2014 yılından bu yana otomobil pazarına girme hazırlığında olduğu biliniyor.

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan ve tüm dünyada özellikle de iPhone modelleriyle ön planda olan Apple, 2014 yılından bu yana otomobil pazarına girme hazırlığında. Şirketin, iPhone ve iPad gibi “iCar” olarak isimlendirdiği ve “Titan” olarak kodladığı bir proje ile bir otonom araç üzerinde çalıştığı ifade ediliyor. Resmi olmayan bilgiler ile birlikte gündeme gelen projenin, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Tesla otomobilleri ile popülarite kazanmasından sonra gündeme geldiği belirtildi. İşte detaylar…

SADECE iOS SİSTEMİNDE ÇALIŞACAK

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, sürücüsüz otomobil projesi üzerinde çalışıyor. Şirket, tıpkı iPhone ve iPad modellerinde olduğu gibi bu aracını da “iCar” olarak isimlendiriyor. Ayrıca resmi olmayan bilgiler arasında, projenin de “Titan” olarak kodlandığı ifade ediliyor.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’ya ait elektrikli otomobillerin dünya genelinde popülarite kazanmasından sonra Apple Car projesi de daha somut bir noktaya ilerledi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre henüz Apple şirketi tarafından söz konusu otomobil projesine ilişkin resmi bir açıklama gelmemiş olsa bile araçların tıpkı iPhone ve iPad gibi “iCar” olarak isimlendirildiği belirtildi. Ayrıca Apple Car modelinin sadece Apple’ın iOS işletim sisteminde çalışacağı da ifade edildi.

FİYATI VE ÖZELLİKLERİ NE?

Gündeme gelen bilgilere göre Apple Car, sadece iOS işletim sistemiyle çalışacak ve araç otonom (sürücüsüz) olacak. Ayrıca aracı sürücüler iPhone telefonları ile çalıştırabilecek. Adrenalin ve hız tutkunu olan sürücüler için uygun olmadığı belirtilen Apple Car’ın, standart bir spor otomobilden çok Tesla modeline benzeyeceği de tahmin ediliyor. Ayrıca aracın başlangıç fiyatının da 100 bin dolar olabileceği belirtiliyor.