Uşak Belediyesi Eylül ayı toplantısı sonunda Uşak’ta son günlerde meydana gelen sel felaketlerini gündeme getiren İyi Parti Meclis üyelerinin eleştirilerine yanıt veren Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek  “Uşak’ta Eylül ayı yağış ortalaması 20.9 kilogram iken, 2.Ağustos cumartesi günkü yağış metrekareye 60 kilograma yakındı.

Bizim altyapımız temiz, kanaletler açık ve yağmur suyu hatlarımız temiz olmasaydı, suların bu kadar çabuk çekilmesi mümkün olmazdı. Vatandaşın da duyarlı ve hazırlı olması lazım. Yağış öncesinde vatandaşı, sosyal medya hesapları ve valilik aracılığıyla ve kendi önlemlerini alması için uyarılar yapıldı. Bunun sebebi aşırı yağan yağış” dedi.

“TEK SUÇLU YAĞMUR”

İyi Parti Meclis üyesi Av. Yasin Yavuz, sel felaketine uğrayan esnafları parti teşkilatı olarak ziyaret ettiklerini ve mağduriyetlerini gözleriyle gördüklerini belirterek; ”  belediye olarak sizleri bekliyorlar. Belediye yetkililerinden kimse gidip zarar ziyanınız ne diye sormamış. Gelecek tepkilerden mi korktunuz.

İstanbul Valisi selden zarar gören vatandaşlara 15 bin TL yardım yapılacağını açıkladı. En azından siz belediye olarak maddi yardım yapamasanız da manevi olarak esnafımızın yanında olmanız gerekiyordu. Esnafımızın mağdur olduğunu, belediye ekiplerinin ve ilgili birimlerin kendilerini ziyaret etmediklerini, herhangi bir hasar tespit çalışmasının yapılmadığını, İsmet Paşa Caddesi’nin yeni yapılmasına rağmen neden su altında kaldığını, alt yapının tamamen yetersiz olduğunu ve bunlarla ilgili ne gibi bir çalışma yapılacağını ve esnafımızın mağduriyetinin ne zaman giderilip giderilemeyeceğini sorduk.

Aldığımız cevapları özetlersek; Meğer suçlu ne belediye ekipleri ne de hesapsızca yapıldığı sanılan alt yapı çalışmalarımızmış. Suçlu çok yağan yağmurmuş. Yani bundan sonra yağmurun az yağmasını istemekten başka şansımız görünmüyor. Çünkü Başkan Çakın tam olarak bunu ifade etti. Alt yapı mevcut hesaplamaların, ölçülerin dışında yapılmamış. Şehrin yağış oranı doğrultusunda teknik hesaplarla yapılmış ve alt yapıda herhangi bir sıkıntı, mazgallarda herhangi bir tıkanıklık yokmuş.

İsmet paşa caddesinde mevcut bir taşkın, sel baskını yokmuş. Hakkı yağcı caddesinden gelen sel suları caddeyi etkilemiş. Başkanın da dediği gibi yani tek suçlu "yağmur” dedi.

Diğer taraftan selden zarar gören mallarını zararına satmak zorunda kalan esnaf ise ,sel felaketinin üzerinden 1 hafta geçti hala bir belediye yetkilisi gelip bizleri dinlemedi. Öğrendik ki kendilerinde hiç suç yokmuş, her şey dört dörtlükmüş.

Ankara’ya, İstanbul’a, İzmir’e yağdığında suçlu belediye oluyor, Uşak’a yağdığında suçlu yağmur oluyor. Buna kim inanır ”şeklinde tepkilerini dile getirdiler.