Küresel piyasalarda ons altın fiyatı, ABD’den gelen ekonomi verilerine bağlı olarak son günlerdeki hareketlerini sürdürüyor. Bir süredir düşüş eğiliminde hareket eden ons altın, dün gelen düşüşler ile birlikte son 7 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Altın fiyatlarında böylece son zamanların en büyük kayıplarından biri yaşandı. Ons altın fiyatında görülen ani düşüş, yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatına da yansıdı.

ABD dolarının, gelişmiş ülkelerin para birimlerine karşı değerini gösteren dolar endeksi, 107 seviyesine kadar tırmandı. Genellikle birbirleriyle zıt hareket eden dolar ve altın, dolar endeksinde yaşanan bu gelişme sonrası bir kez daha kendini gösterdi ve ons altın fiyatı da rekor düzeylerde düşüşler yaşadı. Ons altın fiyatı son 7 ayın en düşük seviyesine gerilerken, gram altın fiyatında da ani ve sert düşüşler yaşandı. Sürpriz bir şekilde yaşanan düşüşler sonrası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, yatırımcıları uyardı. İşte detaylar…

ALTIN PİYASASINDA HAREKETLİ SAATLER

Dolar endeksi yükseldi, ABD tahvil getirileri de değer kazandı. Bu gelişmelerle birlikte ons altın, 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. Gram altın ise bu süreçte 1.620 TL seviyesine kadar indi. Yaşanan gelişmeler, haliyle altın yatırımcılarını da etkiledi. Uzman isimler, düşüşler sonrası yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ons altın fiyatı, spot piyasalarda 2018 yılından bu yana görülen en uzun değer kaybı serisini 7 güne çıkardı. Mayıs ayından bu yana yükseliş seyrinde olan gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirileri, hafta başında son 16 yılın en yüksek seviyelerine çıktı.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre yatırımcılar Kasım ayında faiz artırma kararına ilişkin ihtimalleri, Cuma günü fiyatlanan yüzde 25 seviyesinden yaklaşık yüzde 33 seviyesine yükseltti.

UZMAN İSİM PİYASAYI DEĞERLENDİRDİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, “Fed’in enflasyondaki yükseliş eğiliminin, enerji maliyetleri dolayısıyla devam edebileceği beklentisi ve faiz artışı konusunda masada tutması altını baskılıyor… Dolarda yükseliş eğilimi devam ettikçe gram altın yatay bir bantta kalsa da değerini koruyor. 1.600 TL seviyesi destek olarak takip edilecek. 1.700 TL ise yükselişin devamı için aşılması gereken bir seviye” dedi.

Kaynak: hava aksu