Almanya’da yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını yakından ilgilendiren çifte vatandaşlık düzenlemesi, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Çifte vatandaşlığı kolaylaştıran "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası", yarın yürürlüğe giriyor.

Yasal İkamet Süresi 8 Yıldan 5 Yıla İnecek

Alman hükümeti tarafından hazırlanan yasa tasarısı, Federal Meclis’te 19 Ocak’ta 234’e karşı 382 oyla kabul edilmiş ve 2 Şubat’ta Federal Eyalet Temsilciler Meclisi’nde (Bundesrat) onaylanmıştı. Bu yasa ile Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından ayrılmadan Alman vatandaşlığına da sahip olabilecek. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmek için istenen yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlama konusunda okul veya mesleki başarı, gönüllü çalışmalar veya dil öğrenmek için özel çaba sarf edenler için bu süre 3 yıla düşürülecek.

Opsiyon Modeli Kaldırılıyor

Çifte vatandaşlık imkanı tanındığı için, daha önce gençleri 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı veya Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmaya zorlayan "opsiyon modeli" tamamen kaldırılacak.

Doğan Çocuklarla İlgili Ebeveyn Ayrıntısı

Almanya’da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikamet etmesi halinde Alman vatandaşlığı alabilecek. Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sosyal yardım almadan sağlaması gerekiyor.

Yazılı Sınav Zorunluluğuna Son Veriliyor

İşgücü Anlaşması kapsamında 30 Haziran 1974’e kadar Federal Almanya Cumhuriyeti’ne (Batı Almanya) ve sözleşmeli işçi olarak 13 Haziran 1990’a kadar eski Almanya Demokratik Cumhuriyeti’ne (Doğu Almanya) gelen işçiler için vatandaşlığa girişte yapılan yazılı sınav zorunluluğu da kaldırılacak.

Vatandaşlığa Kimler Alınmayacak?

Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya başka insanlık dışı eylemlerde bulunanlar Alman vatandaşlığına alınmayacak. Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin, özgürlükçü toplumun değerlerini ve nasyonal sosyalist rejimin sonuçlarıyla ilgili Almanya'nın özel tarihsel sorumluluğunu kabul etmeleri gerekiyor. Ayrıca, çok eşli olanlar veya anayasada yer alan kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar da vatandaşlığa alınmayacak.

Editör: Haber Merkezi