Uşak Milletvekili Ali Karaoba, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Uşak'ın önemli su kaynaklarından biri olan Murat Dağı'nda bir şirketin altın arama faaliyetlerine başlama isteğine karşı çıktı ve hükümetin bu konuda duyarsız davrandığını iddia etti.

Karaoba, şirketin baştan savma bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ile faaliyetlerine başlama girişiminde bulunduğunu ve bölge halkının direnişi ve açılan davalar sonucunda bu faaliyetin durdurulduğunu hatırlattı. Ancak şirketin yeni girişimlerde bulunarak faaliyetlerine devam etmek istediğini dile getirdi.

Milletvekili Karaoba, 21 Ağustos 2023 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın, şirketin ÇED raporunun ön kabulüne onay verdiğini açıkladı. İlgili rapora göre, maden sahası Ege Bölgesi ve Uşak'ın su kaynaklarının ana merkezinde bulunuyor. Karaoba, şirketin faaliyetleri sırasında yapılacak patlatmaların yer altı sularını çekeceğini ve ciddi su sıkıntılarına yol açabileceğini vurguladı.

Ali Karaoba, 2023 yılının dünya gündeminin en önemli maddesinin iklim krizi olduğunu belirtti. İklim krizin, iklim, insan sağlığı ve toplumların yaşam biçimlerini temelden değiştireceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: UŞAK OLAY