Akyaka'yı tercih eden tatilciler, mavi bayraklı sahilde güneşlenip, Gökova Körfezi'nin serin sularında yüzerek tatilin tadını çıkardı. Görünümüyle doğal bir akvaryumu andıran Kadın Azmağı Deresi'nde kürek sörfü yapan turistler, sazlıkların oluşturduğu labirentlerde doğayla iç içe spor yapma fırsatı buldu.

Doğal güzellikleriyle ünlü bölge, çadır ve karavanla tatil yapanlara da ev sahipliği yaptı. Muğla Valiliği Muğla'ya Hizmet Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından işletilen kamp alanı, Türkiye'nin dört bir yanından gelen tatilcilerin akınına uğradı. Bölgedeki otel, pansiyon ve çadır kamp alanlarında yer bulamayan bazı ziyaretçilerin ormanlık alanlarda çadır kurdukları görüldü.

"Yer Bulamayan Misafirler Araçlarında Kaldı"

Akyaka Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı Mehmet Gümüş, konaklama tesislerinin bayram nedeniyle tamamen dolduğunu belirtti. Bayramda esnafın yüzünün güldüğünü söyleyen Gümüş, "Akyaka bu yıl daha kalabalık oldu. Gelen misafirlerin çoğu yer bulamadığı için yol kenarlarında, sahilde, ormanda ve araçlarında kalıyor. Kapasitesinin çok üzerinde bir misafir var." dedi. Gümüş, her gün yaklaşık 3 bin kişiyi günübirlik tekne turlarıyla Gökova Körfezi'nin güzelliklerini tanıttıklarını dile getirdi.

Akyaka'da günübirlik tur düzenleyen Ferdi Altuğ da bayramda istenilen doluluğa ulaşıldığını kaydetti. Yoğunluğun hafta sonu da devam ettiğini vurgulayan Altuğ, günübirlik turlarda misafirleri Ege'nin mavi sularıyla buluşturduklarını ifade etti.

"Beklediğimizden Fazla Bir Yoğunluk Oldu"

Kadın Azmağı Deresi'nde tekne turu yapan Şadi Durmaz, bayram tatili dolayısıyla Akyaka'nın en yoğun günlerini yaşadığını söyledi. Durmaz, Akyaka'nın tanınırlığının her geçen yıl arttığını ve bu nedenle tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer aldığını belirtti. "Akyaka'nın yerleşik nüfusu 3-4 bin civarında ama bayramda beklediğimizden fazla bir yoğunluk oldu ve bu sayı 80 bini gördü." diye konuştu. Durmaz, misafirlerden çevreye karşı daha duyarlı olmalarını istedi.

Rüzgar ve uçurtma sörfü eğitmeni Özgü Ceylan ise Akyaka'nın rüzgar ve uçurtma sörfü açısından dünyanın önemli merkezlerinden biri olduğunu kaydetti. Akçapınar sahilinin lokal rüzgarıyla ünlü olduğunu belirten Ceylan, "Kurban Bayramı nedeniyle önceki haftalara oranla gelen sporcu ve ziyaretçi sayısında artış var. Şu anda gökyüzünde adeta 'görsel şölen' yaşanıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: aa