Büyüyen ve gelişen teknoloji, her dönem hayatımıza yeni ürün ve özellikleri dahil etmeye devam ediyor. Zaman geçtikçe daha da hızlı büyüyen teknolojik gelişmelerde, şimdilerde akıllı ev aletlerinin güvenilirliği konusunda tartışmalar gündeme gelmeye başladı. İnsan hayatını kolaylaştıran ve gündemde tartışılmaya devam eden akıllı ev aletlerine ilişkin İngiltere merkezli Which şirketinin yaptığı bir araştırma, kullanıcıları tedirgin etti.

İngiltere merkezli Which şirketi bünyesindeki uzmanlar tarafından tüketici hakları konusunda yapılan bir araştırma, akıllı cihazların bir hesap oluşturmak adına hangi bilgilere ihtiyaç duyduğunu ve uygulamaların hangi veriler için izin talep ettiğini, pazarlama şirketlerinin insanların hangi etkinliklerini takip ettiklerini inceledi. Yapılan inceleme ve araştırmanın sonucunda göre akıllı ev aletleri, kullanıcılarına ait bilgileri toplayıp bunları çeşitli şirketlerle paylaşıyor olabilir. İşte detaylar…

VERİLER BÜYÜK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ İLE PAYLAŞILIYOR

İngiliz medyasında geniş yankı uyandıran gelişmede, İngiltere merkezli Which şirketinin yaptığı araştırmaya yer verildi. Söz konusu araştırmaya göre akıllı hoparlörler, kapı zili kameraları, akıllı süpürgeler, akıllı saatler, akıllı buzdolabı, akıllı televizyonlar ve akıllı çamaşır makinelerine kadar tüm akıllı cihazlar, kullanıcılarını gözetliyor. Söz konusu habere göre akıllı cihazlar gözetleme yaparak, kullanıcıların bilgilerini Google, Amazon, TikTok ve Facebook gibi teknoloji sahasındaki büyük şirketler ile paylaşıyor.

“ÇAMAŞIR MAKİNENİZ BİLE SİZİ GÖZETLİYOR”

İngiltere’de The Sun tarafından “Çamaşır makineniz bile sizi gözetliyor” başlığı ile duyurulan haberde, şirketlerin akıllı cihazlar üzerinden elde ettikleri ve topladıkları verileri, reklamlarda uygun hedef kitlesini seçmek için kullanıyor olabileceği ifade edildi. Which şirketinin yaptığı araştırmaya göre ayrıca akıllı ev aletlerinin üreticileri, bu cihazların çalışabilmesi için gerekli olandan çok daha fazla veri topluyor.

Araştırma sonucuna göre ayrıca güvenlik kameraları, akıllı hoparlörler ve kapı zili kamerası üreten Google Nest’in ürünlerini kullanan kullanıcılar, Android işletim sistemli telefonlarından daha fazla konum bilgisi paylaşırken, cihazlarına Apple ile bağlanan kullanıcılardan daha az veri elde ediliyor.

Kaynak: haber merkezi