AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, hem siyasi kariyeriyle hem de mesleki başarılarıyla dikkat çeken bir isimdir. Antalya'nın gözde milletvekillerinden biri olarak bilinen Çokal, Türk göz hastalıkları uzmanı ve bir dönem İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenmiştir. Son olarak AK Parti'ye katılarak siyasi kariyerine yeni bir yön veren Çokal, hem sağlık alanında uzmanlığıyla hem de siyasi deneyimiyle ön plana çıkmaktadır. İşte, Tuba Vural Çokal'ın kariyeri ve hayatına dair merak edilen detaylar...

Tuba Vural Çokal Kimdir?

Tuba Vural Çokal, 1973 yılında Antalya'da doğmuştur. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Fizyoloji Bölümü'nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde Baylor Üniversitesi ve Hindistan'da Agarwal Hastanesi'nde katarakt cerrahisi üzerine eğitim almıştır.

Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Hastanesi'nde göz doktoru olarak görev yapmış ve Şişli Göz Nurunu Koruma Vakfı'nda başhekimlik görevini üstlenmiştir. Ayrıca Side Anadolu Hastanesi'nde uzman hekimlik yapmıştır. 2007 yılında kendi kliniğini açarak göz sağlığı alanındaki çalışmalarını sürdürmüştür. Evli ve iki çocuk annesi olan Tuba Vural Çokal, 2024 yılı itibariyle 51 yaşındadır.

Tuba Vural Çokal, 27. dönem Antalya milletvekili olarak İYİ Parti'den Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir. Bir süre İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Ancak 13 Şubat 2020'de İYİ Parti'den ayrılarak 11 Mart 2020'de AK Parti'ye katılmıştır. Hala AK Parti Antalya Milletvekili, AND Parlamentosu Türk Grubu Başkanı, TBMM KEFEK Başkanvekili ve Sağlık Komisyonu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Göz doktoru olan Tuba Vural Çokal, aynı zamanda iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir. Tuba Vural Çokal'ın siyasi kariyeri ve mesleki geçmişi, hem sağlık alanında hem de siyasette etkili bir isim olduğunu göstermektedir.

Editör: Haber Merkezi