Senelerdir Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve bu düşüncelerinin de bilimsel çalışmalar tarafından desteklendiğini savunan uzmanlar, son günlerde hiç olmadığı kadar yakından takip edilmeye başlandı. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş ilinin farklı ilçelerinde meydana gelen yıkıcı depremlerin 11 ili birden etkileyerek on binlerce vatandaşın hayatlarını kaybetmesine sebep olması, milyonlarca vatandaşı olası bir depreme karşı harekete geçirdi.

Hem şiddetleri hem de etki alanları bakımından karada yaşanan en büyük depremler arasında gösterilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yetkilileri önlemler almaları konusunda daha sık uyarmaya başlayan uzman isimler, son dönemlerde özellikle Marmara depremi ile ilgili konuşmaya başladı. Marmara Bölgesi’nde özellikle İstanbul’u etkileyecek olan yıkıcı bir depremin er ya da geç meydana geleceğini ifade eden uzmanlar, birçok İstanbullunun deprem korkusuna kapılarak şehri terk etmesine yol açtı.

Olası İstanbul depremi ile ilgili birçok senaryo gündeme gelirken uzman isimden şimdiye kadar çok konuşulmayan bir deprem durumu ile ilgili tedirginlik yaratan bir açıklama geldi. Gerek programlarda yaptığı açıklamaları gerek ise de sosyal medya paylaşımları ile sık sık gündeme gelen isimler arasında yer alan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son paylaşımında Uşak halkına seslendi. Şehrin mevcut jeolojik yapısını değerlendiren Ercan’ın deprem tahmini bölge halkını oldukça tedirgin etti.

SIRA UŞAK’A GELDİ

Sosyal medya hesabını aktif olarak kullanan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son dönemlerde yayınladığı paylaşımlar sayesinde sosyal medya kullanıcıları tarafından yakından takip edilmeye başlandı. Deprem görülebilecek olan illeri alfabetik olarak sıralayan Ercan, son olarak Uşak ili ile ilgili bir bilgilendirmede bulundu.

“EN BÜYÜK DEPREM” VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

Adı ‘X’ olarak değişen ancak pek çok kişi tarafından halen ‘Twitter’ olarak anılan sosyal medya platformunda yeni bir paylaşıma imza atan Ercan, Uşak ilinin jeolojik yapısını değerlendirdi. Uşak ilinin gelecekte görebileceği en büyük depremin 6,1 şiddetinde olabileceğini ifade eden Ercan, “Uşak ilimiz Gediz göçüntü depremlerinin etkisi altındadır” bilgilendirmesinde bulundu.

Kaynak: UŞAK OLAY