Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında devlet destekleri gelmeye devam ediyor. Söz konusu desteklere bu kez de bir hibe programı dahil oldu. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, söz konusu destek programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı yaptığı açıklamada, damızlık düve yetiştirme merkezlerinin kurulması ve hayvan yetiştiricilerinin hayvanlarını bu merkezlerden temin etmeleri amacıyla 80 milyon liralık hibe desteği sağladıklarını dile getirdi.

Bakan İbrahim Yumaklı, 80 milyonluk hibe desteği açıklamalarında, yetiştiricilerin her daim yanlarında olduklarını da vurguladı. 2017 yılından bu yana damızlık düve yetiştiriciliği için verilen destekler milyonlarca lirayı buldu. Bakan Yumaklı da bu hibelere vurgu yaparak, 80 milyon liralık desteği dile getirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), hayvancılığın desteklenmesi için projelerini yürütmeye devam ederken, diğer yandan da aile işletmelerine yönelik hibe desteklerini sürdürüyor. İşte detaylar…

TOPLAM 26 İLDE MERKEZ KURULDU

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan ve yürürlüğe konulan “Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Karar” kapsamında, yetiştiricilik merkezlerinin kurulması için yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sunuyor. Toplamda 26 ilde kurulan merkezlerde, işletmelere ahır yapımı, makine ve hayvan temini için destek sağlanıyor.

YERLİ HAYVAN ALIMLARINDA YÜZDE 40-50 HİBE DESTEĞİ

Damızlık düve yetiştiriciliği adına sağlanan destekler ile kurulan merkezlerin çalışmaları da yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetleniyor ve bu merkezlerde çalışmalar bakanlığın belirlediği kriterler üzerinden gerçekleştiriliyor.

Diğer yandan HAYGEM, damızlık düve yetiştiriciliği merkezlerinden yerli hayvan alınması durumunda ise üreticilere yüzde 50 hibe desteği sağlıyor. Öte yandan ise HAYGEM, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izin verilen hastalıktan ari işletmelerden yerli hayvan temin edilmesi halinde ise yüzde 40 hibe desteği sağlıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, nitelikli damızlık düve yetiştiriciliği merkezleri için 80 milyon liralık hibe desteği sağladıklarını duyurdu.