Aspendos opera ve bale festivali tarihleri çok merak ediliyor. Aspendos opera ve bale festivali programı açıklandı mı? 2023 yılında Aspendos opera ve bale festivali sanatçıları kimler? Aspendos opera ve bale festivali konserleri ne zaman? Aspendos opera ve bale festivali biletleri nerede satılıyor? Acaba Aspendos opera ve bale festivali nerede yapılıyor? Hangi sanatçılar Aspendos opera ve bale festivalinde sahne alacak?

30. Aspendos Opera ve Bale Festivali ne zaman başlıyor? Festival Programı ve Bilet Fiyatları

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, yakında gerçekleşecek olan festivalde sanatseverlerle buluşma fırsatını kaçırmayın. Aspendos Antik Tiyatrosu, bu etkinliğe ev sahipliği yapacak ve etkileyici bir atmosferde unutulmaz anlar yaşanacak. Bu festivalde yer alarak müzik ve dansın büyülü dünyasına adım atabilirsiniz.

Muhteşem bir festivalle, dünyaca ünlü yabancı solistlerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Bu yıl, festivalde iki opera, iki klasik bale ve bir konser yer alacak. Sanatseverlere keyifli bir deneyim sunulacak olan etkinlikte, unutulmaz anlar yaşanacak.

30. Aspendos Opera ve Bale Festivali Programı 2023

Ankara ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri tarafından sahnelenecek olan ünlü "Aida" operasıyla başlayacak olan festivalin programına göz atalım:

4 Eylül 2023 Aida

Giuseppe Verdi'nin büyüleyici eseri, Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida arasındaki yasak ve derin aşk hikayesini anlatan etkileyici bir 3 perdelik opera. Bu görkemli performans, 4 Eylül Pazartesi saat 21.00'de sahnede izleyicileri büyüleyecek. Kaçırmamanız için şiddetle tavsiye ederim!

Tarih araştırmalarında önemli bir rol oynayan Ravivaddhana Monipong Sisowath'ın eserinin, usta rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini tarafından yönetildiğini belirtmekten gurur duyuyoruz. Bu birliktelik, hem akademik düşünceyi hem de sinematik deneyimi bir araya getirerek etkileyici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Bu muhteşem eserde, ünlü İtalyan orkestra şefi Fabrizio Maria Carminati liderliğinde gerçekleştirilecek bir performans bizi bekliyor. Solistlerin Şef Mahir Seyrek yönetiminde Antalya ve Ankara Devlet Opera Balesi korolarına eşlik edeceği bu eser, özel dekor tasarımıyla Özgür Usta'nın imzasını taşıyor.

Ayrıca kostüm tasarımında da Gürcan Kubilay'ın yaratıcılığına tanık olacağız. Koreografi ise Sergei Terechenko tarafından hayata geçirilirken, ışık tasarımında Giovanni Pirandello'nun ustalığından faydalanılacak. Bu büyülü gösteride müzik, dans ve sahne sanatının mükemmel bir uyumuyla seyircileri büyülemesi bekleniyor.

8 Eylül 2023 Tosca

Festivalde, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından müthiş bir prodüksiyon olarak sahnelenmek üzere seçilen "Tosca" operası, sanatseverlere unutulmaz bir deneyim sunmak için 8 Eylül Cuma saat 21.00'de gerçekleşecek. Bu büyülü eseri kaçırmamak için biletlerinizi şimdiden temin etmekte fayda var.

"Dünya opera repertuvarının en nadide eserlerinden biri olan 'Tosca', ünlü İtalyan orkestra şefi Antonino Fogliani'nin idaresinde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından müthiş bir performansla sahnelenecek."

Türkiye'de opera ve tiyatro sanatçısı Semiha Berksoy'un anısına, kızı Zeliha Berksoy'un yönetmenliğinde özel bir prodüksiyonla "Tosca" başrolü sergilenecek. Bu önemli eser, sanatseverlerin beğenisine sunulacak ve unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

Antalya ve Ankara Devlet Opera Balesi korolarını içeren bu eserin, Şef Mahir Seyrek'in yönetiminde gerçekleştirildiğini biliyor muydunuz? Eserin dekor tasarımını Özgür Usta, kostüm tasarımını Serdar Başbuğ ve Aydan Çınar üstlenmiş, koreografiyi ise Özge Ay yapmıştır. Işık tasarımı ise Yakup Çartık tarafından özenle yapılmıştır.

13-14 Eylül 2023 Kuğu Gölü

13 ve 14 Eylül tarihlerinde Ankara Devlet Opera ve Balesi, muhteşem bir performansla Çaykovski'nin ünlü eseri "Kuğu Gölü"nü sahneye taşıyacak. Bu büyüleyici bale gösterisi, unutulmaz bir deneyim sunacak ve sanatseverlere büyük bir keyif verecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin yetenekli sanatçıları, mükemmel koreografileriyle izleyicilere adeta sihirli bir dünyaya sürükleyecek.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, ünlü koreograflar Marius Petipa ve Lev Ivanov'un eserlerinden ilham alarak hazırlayacakları bale performansıyla büyüleyici bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Volkan Erosy ve Armağan Davran gibi yetenekli koreografların katkılarıyla muhteşem bir gösteri ortaya çıkacak. Şef Sunay Muratov yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sahnelenecek bu eser, seyircileri büyüleyecek bir sanat ziyafeti sunacak.

Dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Savaş Camgöz ve ışık tasarımı Fuat Gök tarafından hazırlanan bu eser, Prens Siegfried'in beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalmasını anlatır. Evlilik için henüz hazır olmayan prens, annesinin isteği üzerine düzenlenen bir baloda kendisine bir eş seçmek zorunda bırakılır.

17 Eylül 2023 La Bayadere

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, festival kapsamında büyüleyici "La Bayadere" balesini 17 Eylül tarihinde sanatseverlerle buluşturacak. Bu olağanüstü performansı kaçırmamanızı şiddetle öneririz.

Ayşem Sunal Savaşkurt'un yönettiği bu eserde, besteci Ludwig Minkus'un muhteşem müzikleri ve Marius Petipa'nın etkileyici koreografisi yer alıyor. Sahnedeki sanatçılara eşlik etmek üzere ise Şef Zdravko Lazarov liderliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sahnede olacak. Bu birleşim, unutulmaz bir gösteri sunmak için mükemmel bir uyum sağlayacak.

Hindistan'da geçen hikayesiyle ünlü olan "La Bayadere", Bale repertuvarının en önde gelen eserlerinden biridir. Romantik ve klasik dönem bale eserleri arasında da önemli bir köprü olarak kabul edilmektedir. Bu muhteşem üç perdelik eseriyle, izleyicilere büyüleyici ve unutulmaz bir deneyim sunar.

21 Eylül 2023 Gala Konser

21 Eylül'deki festival kapanışında, orkestra şefi Tolga Atalay Ün yönetiminde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde, Devlet Opera ve Balesi'nin solist sanatçıları muhteşem bir "Gala Konser" sunacak. Bu özel etkinlikte müzik ziyafeti yaşanacak.

Muhteşem bir konser programıyla seyircilerle buluşacak olan sopranolar Gülbin Günay, Nurdan Küçükekmekçi, Perihan Diana Nayır ve Feryal Türkoğlu ile mezzosoprano Ferda Yetişer, tenorlar Erdem Erdoğan ve Efe Kışlalı ile bas Tuncay Kurtoğlu için heyecan dorukta!

Seçkin opera eserlerinden, etkileyici aryalarından, duygusal şarkılarından ve keyifli türkülerden oluşan geniş bir repertuvarla performans sergileyecekler. Bu muhteşem seslerin bir araya geldiği bu benzersiz konserde seyircileri büyüleyecekleri kesin. Bu konser ile festival sona erecek.

30. Aspendos Opera ve Bale Festivali Biletleri nereden alınır?

30. Aspendos Opera ve Bale Festivali biletleri "www.dobgm.gov.tr" ile "www.biletinial.com" adreslerinden alınabiliyor. Dilerseniz Devlet Opera ve Balesi bilet satış noktalarından da temin edebilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ