25 yıllık ev hanımlarına emeklilik şartları başlıca şunlardır:

·        50 yaşında ya da 50 yaşının üzerinde olmak

·        Yaşlılık ya da muhtaçlık maaşı gibi çeşitli düşkünlük maaşlarından faydalanmıyor olmak (engelli maaşı hariç)

·        1995 yılında ya da daha öncesinde evlenmiş olmak

·        Kişinin BAĞ-KUR ya da SGK ile herhangi bir ilişiğinin olmaması

·        Kişinin önceden ya da mevcut durumda herhangi bir gelir vergisi ödeyeceği gelirinin olmaması

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Başladı Mı?

Ev hanımlarına emeklilik başvuruları henüz alınmaya başlamamıştır. Ancak, yapılan açıklamalarda 2023 sonunda ya da 2024 başında başvurularının alınacağı belirtilmiştir. Başvuruların başlama tarihini öğrenmek için güvenilir haber sitelerini ve resmî kurumların açıklamalarını takip etmeniz tavsiye edilir.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu e-Devlet Üzerinden Mi Yapılacak?

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik başvurusunun e-Devlet sitesi üzerinden yapılması planlanmaktadır. Ancak, güncel duruma göre nereden başvuru yapılacağı değişiklik gösterebileceği için konu hakkında duyuruları sürekli olarak takip etmek önemlidir.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Toplu Ödeme Yapılacak Mı? 

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik için toplu ödeme yapılması ile ilgili resmi bir duyuru yapılmamıştır. Ancak, yapılan duyurulardan ve emeklilere yapılan toplu ödemelerden yola çıkarak ev hanımlarının da emeklilik durumundan faydalanması halinde toplu ödeme alacaklarını söylemek mümkündür. Bu toplu ödeme, emeklinin durumuna ve güncel koşullara göre belirlenebilir.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

25 yıllık ev hanımlarına verilecek olan emekli maaşı, çeşitli faktörler göz önüne alınarak belirlenecektir. En düşük 7.500 TL verilecek olan ev hanımlarına emeklilik maaşı, çocuk durumuna ve evli kalınan yıla göre belirlenecektir. Buna ek olarak yapılan açıklamalarda primin de emekli maaşı için önemli olacağı belirtilmiştir. Özet olarak 25 yıllık ev hanımları, emekli olmaları durumunda 7.500 TL ya da üstünde maaş alacaklardır.