Dolar kurundaki hareketlilik sürüyor. Vatandaşlar ve yatırımcılar dolar kurunda düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz 750 baz puan faiz artışı sonrasında Dolar/TL paritesinde gevşeme meydana gelmişti. Önceki güne 27,2 dolar civarında başlayan dolar kuru faiz kararı sonrası 2 liraya yakın değer kaybetmişti.

Türk Lirası’nın önümüzdeki günlerde değer kazanmaya devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Dünkü verilere göre TL’nin dolar karşısında değer kazancı gün içinde yüzde 7’yi aşmış ancak bir süre sonra yüzde 5 civarında denge bulmuştu. Peki, 25 Ağustos Cuma günü dolar ne kadar oldu? Bugün dolar kaç TL?

25 AĞUSTOS DOLAR NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası’nın 750 baz puan faiz artırma kararının ardından dolar dün 25,2840 TL seviyesine kadar gerilemişti. Haftanın son işlem gününde 25 Ağustos Cuma günü dolar/TL yükseliş sinyalleriyle başladı. İstanbul serbest piyasada 25,9660 liradan alınan dolar 25,9680 liradan satılıyor. Euro/TL paritesinde de alış fiyatı 28,0240 TL olurken satış fiyatı 28,0260 lira oldu.

DOLAR DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

TCMB dün piyasa beklentilerinin üzerinde faiz artışı yaparak sürpriz bir karara imza atmıştı. Politika faizini 750 baz puan arttıran Merkez Bankası böylelikle faizleri yüzde 25 seviyesine çıkardı. Piyasa beklentisi 250 baz puan artış olacağı yönündeydi. Kararın hemen ardından değer kazanmaya başlayan TL dolar karşısında haziran ayından bu yana en iyi seviyesine ulaştı.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) de faiz kararının ardından 30 baz puan geriledi. TCMB faiz kararına ilişkin duyuruda yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmesi oldu. Yüksek enflasyon ortamının devam etmesi halinde TCMB faizi kademeli olarak artırarak dolar kurunu daha aşağı seviyelere çekebilir.