Dolar/TL paritesi yeni zirve seviyeleri görmeye devam ederken yatırımcılar ve vatandaşlar döviz kurlarındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. 22 Ağustos Salı gününde dolar güne yükseliş hareketiyle başladı. Dolar kurundaki değişimler yatırımcıların ve piyasanın ilgi odağında kalmayı sürdürüyor.

İç piyasada Perşembe günü yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı piyasaların önceliği haline geldi. Finans kurumlarının ve uzmanların beklentileri belli oldu. Ekonomistler bu toplantıda TCMB’nin politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 20’ye çıkarmasını bekliyor.

22 AĞUSTOS SALI DOLAR KAÇ TL?

Dolar kurunda hareketlilik sürerken yeni zirve seviyeler test edildi. Bankalararası piyasada dolar kuru 27,2050 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra bir miktar gevşedi. 22 Ağustos Salı gününde dolar 27,20 TL seviyesinden işlem görüyor. Döviz kurlarındaki hareketliliği yakından takip eden vatandaşlar Euro kurunu da merak ediyor. Euro/TL paritesi ise 26,69 TL civarında fiyatlanıyor.

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Dünya genelinde süregelen enflasyon ve resesyon riskleri küresel piyasaları etkileyeme devam ediyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yıl sonunda nihai faiz oranını nereye çekeceği ile ilgili belirsizlikler sürüyor. FED’in enflasyon ile mücadele hedefi kapsamında bir faiz artışı daha yapacağı düşünülüyor. Bu ihtimalin piyasada kalması tahvil piyasasında satış baskısı yaratırken dolar endeksinin güç kazanmasını destekliyor.

Uzmanlar yurt dışında FED’in faiz hamlelerinin dolar kurunda etkili olduğunu belirtiyor. Yurt içinde ise TCMB’nin politika faizini hangi seviyeye çıkartacağı merak ediliyor. Bu gelişmeler dolar/TL paritesinin önümüzdeki günlerdeki seyrini belirleyecek önemli faktörler arasında gösteriliyor. Bugün piyasalarda ABD ağustos ayı FED imalat endeksi ve ABD temmuz ayı 2. el konut satışları verileri yakından takip edilecek.