İcra ve İflas Kanunu’na eklenen geçici 20. maddeyle, yediemin otoparklarında yer alan ve icra hukuku kapsamında artık hukuken muhafazasına gerek kalmayan hacizli malların tasfiyesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Bu tebliğ, 18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandı ve 1 Kasım’da yürürlüğe gireceği duyuruldu.

Yeni karara göre, yarından itibaren bu malların elektronik ortamda satışı yapılacak. Bu mallar arasında 700 bin adet satılabilir durumda olan araç da bulunuyor. Bu araçlar, piyasa değerinin yüzde 10 ila 15 altında alıcı bulacak. İşte detaylar.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Tebliğe göre, yediemin otoparklarında bulunan ve haciz kararı kalkmış olan mallar, kanuni istisnalar dışında öncelikle borçlu tarafından teslim alınabilecek. Borçlunun malı teslim almaması halinde ise rehin hakkı sahibine malı alma hakkı verilecek.

Bu hakların kullanılmaması durumunda ise sicile kayıtlı mallar ile diğer mallar, kamu yararı gözetilerek kanunda belirlenen bedel karşılığı MKE A.Ş’ye devredilecek. Devir işlemi sonucunda elde edilen bedel, hak sahiplerine ödenecek.

700 BİN ARAÇ PİYASAYA SÜRÜLECEK

MKE A.Ş’ye de devredilmeyen mallar ise ülke ekonomisi ve çevreye vereceği zararların önlenmesi amacıyla Türkiye Kızılay Derneğine bedelsiz olarak devredilecek. Bu malların elektronik ortamda satışına ilişkin süreç ise yarından itibaren başlayacak.

Türkiye’deki yediemin otoparklarında şu anda 2,2 milyon adet hacizli araç bulunuyor. Ancak bu araçların sadece bir milyonu ihale ile satılacak şartlara uyuyor. Bu bir milyon aracın 300 bini ise 20 yaş üzerinde ve eski durumda. Satılabilir durumda olan araç sayısı ise yaklaşık 700 bin.

Bu 700 bin aracın 200 bini ise 5 yaş altında ve genç araçlar. Bu araçların piyasaya girmesi, ikinci el otomobil fiyatlarını ciddi anlamda etkileyecek. Zira internet üzerinde satışta olan ikinci el otomobil sayısı bir milyon civarında. Bu nedenle, piyasaya girecek olan 700 bin aracın fiyatları düşürecek bir rekabet oluşturması bekleniyor. Yapılacak olan ihalede ise bu araçlar, piyasa değerinin yüzde 10 ila 15 altında satılacak. Bu da alıcılar için cazip bir fırsat sunacak.