• 27 Nisan 2020, Pazartesi 12:03
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

SUÇLU KİM ?

2020 yılına girdiğimiz ilk saatlerden itibaren dünyanın çok sıkıntılı günlerden geçtiğini iddia eden insan sayısı her geçen gün artmaya başladı. İlk bakışta,insanda bunun böyle olduğu yönünde bir akıl kayması oluşuyor. Şayet bu yargının üzerinde çok durmaz, ilk yaftanızla günlük hayatınıza dönerseniz, 2020 yılının başladığı ilk günden beri, dünyanın başını felaketlerden kaldıramadığını her sohbette paylaşmaya başlarsınız.

Gerçekten 2020 yılı felaketlerle mi geldi? Yoksa bir günah keçisi mi?

2020 yılına girdiğimizden bu yana, yaşadığımız elbette birçok olumsuzluklar oldu.

2020y ılına girdiğimizden bu yana, yüzümüz gülen gün sayısı iyice düştü.

2020 yılına girdiğimizden bu yana, birçok ölümlü depremler oldu. Nice canlarımızı yitirdik.

2020 yılına girdiğimizden bu yana, birçok şehit verdik. İçimiz yandı.

2020 yılına girdiğimizde bu yana, maddi durumu yerinde olamayanlar geçinmek için parayı nereden bulacaklarını, parası olanlarda paralarını dövizde mi? borsada mı? Nerede muhafaza edeceklerini bilemediler.

2020 yılına girdiğimizden bu yana mülteci ve sığınmacıların durumu daha fazla iç parçalayıcı, daha vahim hale geldi.

2020 yılına girdiğimizde Avusturya yangınlarında milyarlarca canlının yanarak öldüğünü duyduk.

2020 yılına girince daha birçok olumsuz şeyler oldu. Mesela, Doğa koleji vakası ile öğretmeni, tedarikçisi, velisi, öğrencisiyle on binlerce insanın mağduriyetlerinin iyice arttığı yıl oldu.

Son olarak da şu korana hastalığı işin iyice suyunu çıkardı. Bizleri evlerimize kadar hapsetti. Sağlığımızı, canımızı, ekonomimizi maffetti. Önümüzdeki günlerde olumsuz etkilerini hem sağlımız, hem de ekonomimiz ve eğitimimiz üzerinde artarak devam ettiğini göreceğiz.

Bunların tüm sorumlusu olarak 2020 yılı olarak gördük, görmeye de devam ediyoruz. İşin doğrusu üzerinde,  biraz kafa yorarsak, 2020 de yaşadığımız birçok olumsuzluğun sebebinin 2020 yılının değil de bu olumsuzlukların oluşmasını hazırlayan etkenlerin 2020 dan evvelki yıllarda yapılan hatalar olduğunu hemen bulursunuz.

Mesela; 2020 yılımı;

Doğayı, çevreyi bu hale getirerek afetleri, hastalıkları tetikledi?

 Trump’ u 2020 yılı seçti de, ABD de, dünyada siyası ve ekonomik kargaşaların oluşmasını sağladı ?

Küresel sermayenin dünyayı bir karadelik gibi yutmasının önünü mü açtı?

Ortadoğu’yu kan gölüne o mu çevirdi?

O mu, lüks içinde yaşayın, devletinizi, geleceğinizi ve çocuklarınızı düşünmeyin borç alın, bol bol tüketin mi dedi?

Hiç kimse, yaşadığımız olumsuzlukların suçlusu olarak yılları göstermesin. Asıl suçlu varsa bunların oluşmasına veya öne çekilmesine sebep olanın kararlarımız ve yaşam tarzımızdır.

Bu gün dünya olarak yaşadığımız birçok  sorunu çözmek istiyorsak; Doğru çözümlerin, soruna doğru sorular sormak ve sorumlularının doğru tespiti ile olur.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık