• 24 Ocak 2017, Salı 0:00
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

KİM AKILLI?
Akıl; insanoğluna, yaradan tarafından verilmiş en önemli değerdir. Nimettir. Şu Dünyada aklınız yoksa hiçbir şeyiniz yoktur. Çünkü aklınız yoksa neyin değerini bilir ve algılaya bilirsiniz ki? Ne yaratanın nede yarattıklarının farkında olabilirsiniz.

Akıl; Arapça akil kökünden gelir. Akil; bağ demektir. Akıl, bakmak görmek. Gördüğünden anlam çıkarmak, çıkarılan anlamın, çıkarılacak yeni anlamlara ışık tutması demektir.

Akıllı olmak için gerekli olan şeylerin başında, Bilmek, öğrenmek, bildiğin ve öğrendiklerinle de, bilinmezleri çözmeye çalışmak gelir. Bilmiyorsan. Bilmediğini bilmiyorsan. Bilmediğini öğrenmiyorsan. Bilmediğini birilerine sormuyorsan akıllı değilsindir. Akıllı olmak için kişide şüphe duygusunun yeterli dozda olması gerekir. İnsanın içinde şüphe hissi ne az, nede çok olmalıdır. Çokluğu malum ruh sağlığını ciddi şekilde bozan bir şeydir. Azlığı ise, kendinizi kral hissetmenizi sağlar. Ama gerçek yaşamda ise sizi perişan eder. Kendimize ve çevremize verdiğimiz zararların en önemli nedeni budur.
Akıl ve akılı olma, olmama ile ilgili günlük yaşamda kullanılan birçok güzel söz vardır. Bu sözleri ya duymayız ya da duymamazlıktan geliriz. Ne yazıktır ki;  çoğu zamanda bu güzel sözleri duyarız da anlamayız. Sonuçta, hayat kurtaran, bize yol gösteren bu değerli sözleri, günlük yaşamımızın içine sokmayız.

 Akılla ilgili en sık kullanılan sözlerin bir kaçını söylemek gerekirse;
“Akılsız başın yükünü ayaklar çeker.”  (anonim)                                                                                    
“Akıl akıldan üstündür. “ (Anonim)        
“Akıları pazara çıkarmışlar herkes kendi aklını satın almış”.(anonim). Bu sözü tamamlayan bir söz var ki; onu çok seviyorum.  “Kendini akıllı sanan insanlara çok üzülüyorum. Düşünsene geri zekâlısın ve bundan haberin yok”. (Anonim).

Oysaki yaşadığımız çağ bilgi çağı. Bunu inkâr eden veya bu yaklaşımı ret eden yok. Başarılı insanlara bakınca anlıyoruz ki; başarılarının nedeni akılları kullanan insanlar olmaları. Her kararı beraber alan, Alınan kararları beraber uygulayan, uygulanan kararları beraber denetleyen ve yine beraberce revize eden bu insanlar çağa uygun davranan başarılı insanlar, başarılı şirketler, başarılı yönetimler, başarılı ülkeler.

Ben bilirim. Sana mı soracaktım?  O ne bilir ki? Bu işler benden sorulur. En akıllı benim. Benim kimseye ihtiyacım yok. Ben yaptım oldu. Diyenler ise; Başarısız, insan, şirket, yönetim ve ülkeler kümelerini oluşturuyorlar.

Akıllara değer verme ile kendini başka akıllara teslim etme arasındaki çizgiye de dikkat etmek gerekiyor. Denge yani. Ne olması gerekenden fazla, nede gerekenden az olmalı her şey. Hayatımız da olması gerektiği kadar olmalı. Ne azlığı çaresiz yapmalı, nede fazlalığı bıktırmamalı insanı.

Akıl mantık dini olduğu ile öğündüğümüz bir dine sahip olduğumuzu biliyoruz da.  Bu dinin, Akılı ve mantıklı olmamız için yapmamız gereken emirlerini duymamazlıktan geliyoruz.

Bence, bilmek yetmiyor akıllı olmak için. Bildiği doğru sözü Facebook da paylaşmakla da akıllı olmuyor insan. Akıllı insan;  bildiği doğruyu günlük yaşamının her noktasında uygulayabilen insandır.

Saygılarımla.                                                                                                                                                                                                        
 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık