• 08 Ağustos 2017, Salı 0:00
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR?
KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR?
Ülkemizin 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Beş yıllık kalkınma planı çalışmalarının yoğunlaştığı geçtiğimiz günlerde Kalkınma Bakanımız, Sayın Lütfi ELVAN tarafından açıklandı.
Demek ki; 2019 ve 2023 yılları arasında yapılacak olan seçimlerde adaylar, bu hazırlanacak olan 11. Beş yıllık kalkınma planında yer almayan hiçbir konuda vaatlerde bulunamayacaklar.
Demek ki; 2019- 2023 yıllarını kapsayan dönemde, ilimizde, işletmemizde yaşayacağımız mutlulukların veya sıkıntıların belirleneceği çalışmaların hızla ve yoğun bir şekilde yapıldığı Kalkınma Bakanımız tarafından açıklandı.
Peki. İl olarak bizler neler yapıyoruz; Bir şey yapıyoruz diyemem. Yapmıyoruz da diyememem çünkü bilgim yok. Ama bazı çalışmaların yapıldığına eminim.
2019-2023 yıllarını kapsayan kalkınma planından mutlu olacak illerin neler yaptığını da tahmin edebiliyorum.
Çalışma konularının, çözüm merkezinin, Bakanlıklar ve Meclis olduğunu bilen, fakat bu sorunların çözümünü kolaylaştırmak ve daha az sorunlu çözümlerin oluşması için, illerinden, Ankara’ya doğru sorunlar ve doğru çözüm önerileri sunduklarını biliyorum.
Kalkınmış ve bizlere göre her konuda daha az sorun yaşayan bu iller, biliyorlar ki;  bu çalışmaları yapacak olan sadece seçilmiş ve atanmışlar değildir. Yine bu iller biliyorlar ki; Bu çalışmaları, kendilerine siyasi gelecek hazırlamaya çalışmayan, akrabalarının hayatını kurtarmada kendini sorumlu hissetmeyen, sivil toplum yöneticilerinin ve temsil ettikleri STK nın üyelerinin çalışmaları ve çözüm önerileri olmadan yapamazlar.
Bankalardaki sermayelerinden çok sosyal sermayelerini arttırmaya çalışan bu illerin, aşağıdan yukarıya doğru ve yukarıdan aşağıya doğru, iletişimleri de tam.
Konusuna hâkim, sorumluluk taşıyan, kapısının önünde postaları birikmemiş, sivil toplum yapılarına sahip olan bu illerde, siyasi partilerde sorumluluklarını bilen, yapıcı eleştiriler içinde sorunları ve çözümlerini de beraberinde sunan bir yapıdalar.
Şehirde yaşayan insanlarda, her zaman yönetenlerle, direk ve doğru iletişim içindeler. Bu yüzden dedikoduya müsaade etmiyorlar.
Ticaretteki rakiplerinin, başarılarına engel olmayan, bilgiyi paylaşmakta sakınca görmeyen sanayi ve ticaret yapıları var.
Başarılı olan atanmış ve seçilmişlerine sahip çıkan, arada onları arayarak, teşekkür eden, bu sayede neyi doğru, neyi yanlış yaptığını bilen atanmış ve seçilmişleri var.
Gerçekten yaşadığı şehrin sorunlarını kendine dert edinmiş ve yaşadığı şehre karşı ahtı vefasını ödemeye çalışan duyarlı insanları var.
Bankamatik olarak görmedikleri, sık, sık ziyaret ettikleri kalkınma ajansları, TTDK ları, KOSGEP leri var.
 Saygılarımla.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık