• 10 Nisan 2019, Çarşamba 16:36
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

HAYDİ, İŞ BAŞINA

Bir ülkenin, bir şehrin sermayesi iki başlıkta toplanır. Nakit sermaye, sosyal sermaye.

Şehrimize baktığımız zaman,çevre illerinin, ilçelerinde yaşayanlarının da tasarruflarını ilimiz bankalarının şubelerine yatırmaları nedeni ile başta döviz mevduatı olarak ilimizi hatırı sayılır bir yere getiriyor. Sonuç olarak rakamlara baktığımızdailimizi sermayesi bol olarak görünüyoruz.

Sermayeler, yatırıma dönüşmediğinde, üretim, istidam konularına katkı vermediğinde bireysel zenginlik oluşmakta ama şehir zenginleşememektedir.

Bir şehirde sosyal sermaye gelişmemişse o şehirde yatırımlar oluşmaz, gençlerin iş, aş ve eş beklentilerine cevap verilemez. Aileler parçalanır, çocuklar sokağa, gençler suça ve madde bağımlılığına itilir.

Sosyal sermayeyi oluşturmak başta zor gibi görülse de Hem şehircilik mantığı oluştuğunda sosyal sermaye kolayca oluşmaya başlar.

Ben ne yapabilirim ki vemiyop ön yargılar ortadan kaldırıldığında her şeyin ne kadar kolay olduğu görülecektir. En uzun yolların küçük bir adımla başladığını, başarması imkânsızmış gibi görülen projeler etaplara bölündüğünde,planlanan büyük başarıya ulaşmadan önce bile ne kadar çok başarı kutlaması yapılacağını Unuttuğumuzdan, ilkler şehri motivasyonumuzu kaybettik.

Aslında sosyal sermaye o kadar güçlüdür ki; bir kar tanesinin, diğer kar taneleri ile birleşmesi ile oluşan çığ gibidir. Yeter ki kendimize ve yaşadığımız şehre güvenelim.

Birçok konuyu kamudan bekleyen, armut piş ağzıma düş, başkaları yapsın ben faydalanayım yaklaşımları bir ilin geri kalmasındaki en büyük etkendir.

Örneğin bir şehrin tanıtımı sadece atanmışların ve seçilmişlerin görevi olamaz. Tanıtımdan kim fayda çıktısı alacaksa onun görevidir. Kısacası hepimizin görevidir.

Tanıtılmayan şehrin ekonomisi ve sosyal hayatı gelişemez. Yatırımcı konfor arar. Suçu az, yaşam alanları çok şehirler arar. Sağlıkta, trafikte, eğitimde sorunsuz şehirler arar.

Şehrimizin tanıtımında önemli bir yeri olan Ulubey kanyonlarının tanıtımının yapılması amacı ile Turizm haftası etkinliği içinde, 19/ 20/21 Nisanda,sanatçı Yusuf Güney’in konser vereceği 1. Uşak Ulubey Kanyon ekstrem festivali yapılacak. Bu festivalin düzenlenmesi ile Valiliğimiz, Ulubey kaymakamlığımız, Ulubey Belediyemiz ve Zafer kalkınma Ajansımız görevini yapmış oluyor. Bu festivali önce şehir yaşayanlarına sonrada şehir dışında tanıdıklarımıza birebir veya sosyal medyada paylaşmak şehir yaşayanı olarak bizlerin ve basınımızın görevi.

Şimdi sıra bizde.

Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık