• 22 Kasım 2017, Çarşamba 0:00
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE
GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE.
2018 yılına şurada günler kaldı. Bu ayı bitti sayarsak, 2018 e bir ay kaldı demektir. Milenyuma gireceğiz. Milenyumdan sonra dünyada hızlı değişiklikler olacak. Milenyumdan yani 2000 yılından sonra zaman hızlanacak tahminlerini hepimiz hatırlarız değil mi?
Gerçekten de 2000 yılından sonra dünyada değişimler baş döndürücü bir hızla olmaya, teknoloji her yerde kendini göstermeye başladı. Her şey makineleşti. İşler kolaylaştı. İşlerimizi makinelere havale edeceğiz. Zamanımız artacak derken, zaman yetmez, eşimize, çocuğumuza, annemize, babamıza vakit ayıramaz olduk. Kendimizi zaten unuttuk. İçimizdeki çocuğa vakit ayıramadık.
Filmlerdeki “ Ben kader kurbanıyım.”  Klişesinin yerini “ben teknoloji kurbanıyım.”. “ben yatırım kurbanıyım.” klişeleri almışa benziyor.
Kesinlikle teknoloji veya yatırım düşmanı değilim. Aslında varmak istediğim nokta şu; her şey iyidir. Dozunda ve yerinde kullanılırsa. Her şey kötüdür; yerinde ve dozunda kullanılmazsa.
Küçük, küçük taksitleri ödenebilir görmek doğru bir hesaptır. Ama; küçük taksitlerin toplamının toplam gelirdeki payının hesap edilmemesi ve yıllık fiyat artışlarının gözden kaçmasının yanlış hesap olduğunu belirtmek isterim.
Evi ile işi arasındaki mesafeyi hesap edememek. Günün yirmidört saat olduğunu, en az sekiz saat çalışmadan geçinemeyeceğimizi, sekiz saatlik uykunun yaşamak ve sağlıklı olmanın şartı olduğunu, eşimizle ve çocuklarımızla birlikte en az iki saat geçirmemiz gerektiğini, aile büyüklerine haftada en az dört saat ayırmamız gerektiğini unuttuk. Unutunca da, zaman yetmez oldu.
Bindiğimiz araba gitmiyor gibi, oturduğumuz ev yetmiyor gibi geldi. Tatile çıkmak, kendimize ufak ödüller almak, eşimizi, çocuklarımızı şımarmak, aile büyüklerine ufak şeyler alarak, sizleri unutmadık mesajları vermek ve ekonomiyi canlandırmak yerine kimimiz on, kimimiz yirmi yılımıza ipotek koydurduk.
Aslında daha mutsuz olmamız için, ne bu kadar büyük evlere nede bu kadar yeni arabalara ihtiyacımız vardı. Kendimize mutsuzluğu hedef koymamız yeterdi. Mutsuz olmak bukadar pahalı değil ki. İnsan para ve zaman harcamadan da mutsuz olabilir aslında. Mutsuz olmak için bu kadar çabaya ne gerek var. Aslında, hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum? Mutsuz olmak için, kendinize ve çevrenize zaman ayırmamak, paranızı yanlış öncelikler için harcamak yeterliydi zaten.
Mutlulukta, mutsuzlukta bulaşıcıdır. Mutlu etmeden mutlu olmak mümkün değildir. Mutlu etmeden, mutlu edilmeyi bekleyenler için 2018 yılının da iyi geçmeyeceğini şimdiden söylemek isterim.
Bizi mutsuz eden şeylerin listesini yaparken de, en başa kendimiz yazmaksak, daha çok mutsuz günler yıllar yaşarız.
Saygılarımla.
 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık