• 08 Ekim 2019, Salı 9:41
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

ELEŞTİRİ

Huzurlu ve yaşamın kolay olduğu illerin hangileri olduğuna bakmadan önce yaşadığınız ilin huzurlu ve yaşanası bir il olup olmadığı hakkında doğru bilgilerinizin olması gerekir.

Meraklanmak ve bazı konulara ilgi duymak iyidir. Bu durum sizi problem çözücülük konusunda bir basamak yukarı çıkmanızı sağlar. Meraklı ve ilgili olmanın sınırları ile dedikoducu birisi olarak malzeme toplamanın sınırları bir birbirine çok yakındır. Bu yüzden her insan hangi kümenin elamanı olduğunu çok iyi bilmelidir. Bu, sizin konuştuklarınızın önemsenmesini veya önemsenmemesini sağlayacaktır. Yaptığınız eleştirileri, nezih insanlar mutlaka terbiyesi gereği dinleyeceklerdir. Bu insanların sizi dinliyor olmaları ne sizi önemli birisi yapar. Nede negatif yönde eleştirdiğinizkişileri değersizleştirir.

Eleştiriler yapıcı olmadığı sürece önemi yoktur. Eleştirdiğiniz her konuda, mutlaka ortaya doğrusunu da koymanız gerekmektedir.

Eleştirilere açık olmamak ise daha büyük bir sorundur. Eleştirileri şahsınıza, makamınıza bir saldırı olarak algılarsanız gelişemezsiniz. İş idaresinde bahsi geçen” işletme körlüğünden” kurtulamazsınız.

Eleştirilere açık olmazsanız yönetiminizdeki kişilerin sizin kullanmadığınız veya kullanmaktan çekindiğiniz yetkileri kullanıp kullanmadığını bilemezsiniz.

İster atanmış, isterse seçilmiş olmuş, bir makam sahibi, ekibinin davranış ve şahsi sürtüşmelerini görev yetkilerinde kötüye kullanıp kullanmadığını kontrol edemezse, ekibinin hatalarının faturalarını kendine kestirdiğini bilmek zorundadır.

O yüzden, makam sahiplerinin özel kalemlerinin, protokol müdürlerinin, özel sektörde ise santral ve yönetici sekreterlerinin hareketleri bağlı oldukları makamların değerlendirilmesinde son derece etkili olur.

Yöneticilik, hizmet sektöründe olmak demektir. Eğer yönetici iseniz, hizmet sektörünün karakteri ve özelliklerini bilmek zorundasınız. Hizmet sektörünün de üretim, hizmet alanla başlar. Hizmet alan yoksa üretim yapamazsınız. Hizmet sektöründe üretim, hizmet alacak olanın telefon etmesinden, hizmet biriminin kapından girmesiyle başlar ve çıkmasına kadar devam ettiği gibi hizmet sonrasında geri bildirimler ile de devam eder.

Sanayi üretimi ile hizmet sektörünü ayıran en önemli çizgi ise sanayi üretimde ayıplı malı hata türleri ve analizleri sayesinde müşteriden gizler ve bunu müşteriye ulaşmadan ayıklaya bilirsiniz ama hizmet sektöründe ayıplı hizmeti gizleyemezsiniz. Çünkü üretim hizmet alanla beraber yapılmaktadır. Hizmet alana bir hata yapılmışsa yapılmıştır. Pardonu yoktur. Her ne kadar bu hatayı ortadan kaldırmaya çalışsanız bile artık duygular değişmez. Hizmet sektörü mutluluk üretebiliyorsa var olan bir sektördür.

Her çalışmanın ve her yapının içinde mutlaka hizmet sektörü vardır. Sanayi üretiminin içindeki çalışan, tedarikçi, müşteri memnuniyetini sağlamanın büyük bir bölümü hizmet sektörünün konusudur.

Hele kamuda yönetici iseniz, sizden hizmet alanların memnuniyeti sizin var olma nedeninizdir. Sadece sizin iyi şeyler yapmanız ve iyi niyetli olmanı yeterli değildir. Özel kaleminiz ve protokol müdürleriniz şahsi konuları için sizin kullanmadığınız yetkileri kullanıyorsa, ortaya çıkan olumsuzluktan etkilenenler, bunun sizlerden kaynaklandığını düşüneceklerdir.

Hizmet sektöründe fikirlerinizi eleştiriye açmasanız, kişilerin ve olayların eleştirilmesini sağlarsınız.

Saygılarımla. A. Tufan GÜVEN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık