• 13 Mart 2019, Çarşamba 9:58
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

BELEDİYE BAŞKANLARI ŞEÇİMLERİ SONRASI, EKONOMİMİZ NASIL OLUR?

Birçok TV kanalı ve köşe yazarı, 1 Nisan 2019 da belediye Başkanları seçimleri sonrası ülke ekonomisinin ne olacağını sözüm ona tartışıyorlar, yazıyorlar.

Bir grup medya, 1 Nisan gününün,  Türkiye ekonomisinin kıyamet günü olacağını iddia ederlerken, diğer grup medya ise, yeniden doğuş, tüm dertlerin biteceği gün olacağını iddia ediyorlar.

Bu tip açık oturumları ve köşe yazarlarını okuyan vatandaşlarımız birde, sosyal medyadan ve mahalle kahvehanesindeki ekonomi uzmanı, hem taş dizerim, hem de ekonomiye yön veririm, bilmişliğindeki abilerinin yorumlarını da dinleyince iyice kafaları karışıyor.

Sonuç; karamsar, mutsuz doyumsuz, vatandaşlar. Kafalar o kadar karışık ki; Dolar düşecek desen de, yükselecek desende, yüzü gülmüyor. Kafası o kadar karıştılıyor ki; Ne olsa mutlu olursun? sorusunabile, bir cevabı yok.

Vatandaşımızın kafasını karıştırıp, Ülke ekonomisine tahminlerimizin üzerinde zararlar veren bu tümden doğrucu ve yanlışcıların, içindeki tümden doğrucular; Türkiye’yi dünyanın merkezine koymaktadırlar. Elbette;  Türkiye Dünya da çok önemli bir ülkedir. Bölgesinde bir dengedir. G-20 nin en önemli aktörüdür. Ama dünyada hangi ülkenin parasının değerinin ne olacağını da tek başına belirleyen bir ülkede değildir.

Tümden yanlışcılar ise; ülkemizi değersiz, önemsiz, işe yaramaz görmekte, Türkiye cumhuriyetinin köklerinden, devlet geleneğinden habersiz, yer altı, yer üstü zenginliği konusunda bilgisiz, insan kaynakları gücüne ilgisi olarak yorumlar yapmaktadırlar.

Belediye Başkanlığı seçimlerinin ertesi günü olan, 1 Nisan 2019 sabahı, tüm dünya da Doların, Euro’nun, yuan’ın, Japon yeninin, Türk lirasının değeri ne ise, Dolar- TL, Euro-TL, Yuan-TL, Japon yeni- TL, o olacaktır.

Yok, 1 Nisan sabahı siz, üretimi ve verimliliği, milli geliri arttıracak veya eksiltecekseniz. İthalatı, ihracatı arttıracak ve azaltacaksanız, o zaman 1 Nisan sabahı dolarda çift haneli artışlar veya düşüşler bekleyebilirsiniz. Ve köşe yazarları haklı çıkar. Bizde yine buradan kendilerinden özür dileriz.

Türkiye ekonomisini, Dünyadan bağımsız düşünen zihniyetler, Uşak ilimizden İzmir istikametine doğru giden otobüsün içindeki yolcunun, otobüsün arakasına doğru yürüyünce, kendisini Afyon’a gittiğini zannetmesi gibi yanlış düşünceler içindedirler.

1989 yılında Demir perdenin yıkılmasından sonra dünyanın tek kutuplu hale gelmiştir. Bu tarihten kısa bir süre sonra, 2005 yılında Çin’in dünya ekonomisinde bende varım demesi ve Rusya’nın toparlanması, İran’a uygulanan ambargolar sonucu, kendine yeter güce kavuşması, Ülkemizin jeopolitik gücünün fark edilmesi ve bunların sonuçların dadünyada yeni kutuplar ortaya çıkmaya başlamıştır. Tüm dünya ekonomilerindeki bu yeni kutupların ortaya çıkma sancıları, 2025 yılına kadar da sürecektir. Ülkemiz de, İlimiz de bunlardan nasibini alacaktır.

1 Nisan sabahı, ülkemizde ve Dünya da, ekonomiyi Belediye başkanı seçimlerimiz değil, bu faktörler belirleyecektir.

Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık