• 19 Haziran 2017, Pazartesi 0:00
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

BABALAR GİBİ
Babalar gününü geride bıraktık. Tüm babaların babalar günü kutlu olsun. Erkek ayrıcalıklı bir toplumdan yaşadığımızdan, baba zaten her zaman önemli olduğundan, daha da fazla abartmaya gerek yok diye düşündüğümüzden, anneler gününe göre, Babalar günü, her sene, biraz daha sade geçer.

Türkçemizde ise, pozitif ayrımcılık bayanlara doğrudur. Anayasa vardır, baba yasa yoktur. Anayol vardır.  Baba yol yoktur. Ana sebepler vardır. Baba sebepler yoktur. Örnekleri daha da arttıra biliriz.

Orta Asya’dan beri, her ne kadar, ataerkil bir yapıdaymış gibi görülsek de aslında anaerkil bir yapıya sahibizdir.

Savaşlara giderken çocuklar, anneye teslimdir. İş bulmak için el kapılarına gidip, en erken gelenimiz senede bir gün vatanına geldiğinden, çocukların yetiştirilmesi, beslenmesi, büyütülmesi ve terbiyesi anneye emanettir. Çocuklardaki bir eksiklikten, terbiyesizliğinden, vatana millete bağlılığında, din terbiyesi ve kültürü eksikliğinden hep anne sorumlu tutulur. Anne ayıplanır.

Baba olmanın avantajları eskiden daha fazla imiş, biz o günleri pek göremedik. Başında bir erkek olsun, çamurdan olsun. Erkek evin direğidir gibi sözlerden çok, hayat müşterek. Kadın, erkek eşitliği, gibi kavramları duyduk. Değişmeyen bazı şeylerde var tabi; “En son babalar duyar.” Sözü hala geçerlidir. Zaten en son babaların duymasında veya babaların bazı şeyleri duyup da, duymamazlıktan gelmesi, bilip de bilmemezlikten gelmesinde de fayda vardır.

Babalar için söylenen daha bir sürü değimde vardır. Birinin çok zengin olduğunu belirtmek için; O, para babasıdır. Deriz de, para anası demeyiz. Konu, şahıs değilde, işletme olduğunda, ana sermaye deriz de, baba sermaye demeyiz.

Ama konu devlet olunca… işte.. Bu toplum, bu millet, asırlardır, cinsiyet ayrımını unutarak,  Devlete, kimi zaman “ Devlet, ana, kimi zamanda Devlet baba” der.

Babalar gününde, evlat hasreti çeken, babası hayatta olmayan, insanlarımız burukluklarını, eli öpülen, telefonu çalan, telefonla babasını arayan, hediye paketi alan, hediye paketi verenlerimiz de duygularını, gözyaşlarını, her sene olduğu gibi bu senede yine “babalar gibi saklamayı” bildik.

Saygılarımla.                                           
 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık