• 11 Aralık 2017, Pazartesi 0:00
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

​ARTIK HERŞEY ORTADA
ARTIK HERŞEY ORTADA
Yakın tarihe kadar, uluslararası ilişkilerde edep vardı.  Eskiden, çok resmi, her zaman araya büyük mesafeler koyan kişilere diplomat gibi davranıyor derdik. Mesafeli ama seviyeli.
İki insan, iki aile, iki şirket arasındaki sorunu çözmek için devreye birilerinin girip, her iki tarafla görüşmeler yapıp, sorunları çözüp, kırgınlıkları ortadan kaldırdı mı? Harika bir diplomasi ilefalanca var olan sorunları çözdü denirdi.
Diplomat olmak, çok ama çok önemli idi. Herkes diplomat olmak isterdi. Yine de hepimiz bilirdik ki diplomat olmak öğle herkesin harcı değildi.
Bir ülke, başka bir ülkeye hata yaptığında ne yağacağını şaşırır, en güçlü diplomatlarını devreye sokar sorunu nazikçe çözmeye çalışırlardı.
Çünkü o dönemlerin devlet adamları, savaşı, filimler de seyretmemiş, savaşın ne demek olduğunu gayet iyi bilen insanlardı. Savaşlar da, Kanın, gözyaşının nasıl, kimler için nasıl döküldüğünü, insanların, cehennemi dünyada yaşadığına da şahit olmuşlardı. En pahalı barışın, savaştan çok daha ucuz olduğunu bilen insanlardı.
Tüm çabalarını, sorunları çözmek için yapan,  bu eski devlet yöneticilerinin yerini, her şeyden sorun çıkaran, bir şirketin menfaatini, hem kendi, hem de başka ülkelerde yaşayan milyonlarca insanın önünde gören, devlet yöneticileri aldı.
Soğuk savaş dönemlerinde kozlarını sporda, bilimde, toplumlarının konforu ve insani hakları için yarışlarda paylaşanlar, soğuş savaş döneminin bitmesi ile birlikte ufak, ufak baltalarını topraktan çıkarmaya, dostluklarını ve onlara karşı olması gereken ahdi vefalarını unutmaya başladılar.
Bir zamanlar, en ufak hatalarında bile yüzleri kızaranlar, artık günümüzde pervasızca her şey ortada olacak ve sağır sultanın bile duyacağı şekilde yapmaya başladılar.
Günümüzde artık, bir ülkenin, başka bir ülkede ortalığı karıştırmak için terörist beslemeyesinin, yetiştirmesinin, birileri tarafından bilinmesinden utanmak şöyle dursun, bilinmesi için herşeyi yapar oldular.
Ülkemizde yaşayan, başta Kürt vatandaşlarımızın belası olan PKK ya gizlice silah ve mühimmatları helikopterlerle atan, Dünya barışını kurmak isteyen ve savaşlara son verip acıları bitirecek olan Birleşmiş milletlerin kurucularından ve en güçlü ortağı olan, müttefikimiz ABD, Terör örgütü PKK ya yardım ettiğinde yakın tarihe kadar böyle şeyler duyulduğunda yüzü kızarır, utancından bunları inkâr etmeye çalışırdı. Şimdilerde bu tip olaylara karışan ABD’nin yüzünün kızarması ve olanlarıinkâr etmesi şöyle dursun. YPG adı altında PKK nın Irak ve Suriye şubesini kurmuş. Tüm dünyanın gözünün içine baka, baka ve gururla yaptıklarını açıkça söylemekte ve bu teröristlerle birlikte resim vermektedir.
Eskiden gizli, gizli yapılan şeyler duyulduğunda veya görüldüğünde yerin dibine geçen devletlerin ve temsilcilerinin yerini dostlarını ve müttefiklerini en ufak menfaat karşılığında satanlar almaya başladı.
Saygılarımla.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık