• 13 Aralık 2017, Çarşamba 0:00
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI.

Dünya son dönemlerde yaşadığı soğuk savaşlardan çıkıp, sıcak çatışmaların olduğu bir dönemi yaşamaktadır. Aslında daha önceleri de söylemiştik; ABD, 2. Dünya savaşının bittiği pasifikte, Vietnam’da savaş baltalarını topraktan çıkartmış, dünya savaşlarının tetikleyicisi olan Balkanlardaki Saraybosna’da3. Dünya savaşını başlatmıştır.
Eski savaşlar, meydanlarda yapılır. Savaşan ordu yenildi mi devlet de yenilmiş sayılırdı. 1. Dünya savaşı devletlerin tekli değil, çoklu cephelerde savaştığı, savaşları başlatmıştır. 2. Dünya savaşında ise, cephe gerisinin önemi fark edilmiştir. Savaşı kazanmak için, cephe gerisiylede savaşmanız gerektiği anlaşıldığından, insanlar sadece cephelerde değil, şehirlerde de bombaların hedefi haline gelmişlerdir.
3. Dünya savaşı, gelişmiş ülkelerin beslenmelerinin başka ülkelerden ve özellikle deniz yolu ile tarımsal ürünlerin getirilmesi ile yapıldığından dünyayı kapsayan değil ülkeler arası veya ülke içi savaşlarla yapılır hale gelmiştir.
3. Dünya savaşı, kapital ve teknoloji ile yapılmakta, ülkelerin tümü değil lazım olan kısımları ile pazarları ele geçirilmektedir.  Kapital ve teknoloji ordularının bir ülkeyi ele geçirmelerinde sorunlar yaşamadıkları sürece, sıcak çalışmalara gerek duyulmamaktadır.
 Yeterince uzayan ve Trump’la da uzatılmaya çalışılan bu 3. Dünya savaşı, eğer bitirilmezse nelerin olabileceğini biraz düşündüğümüzde hemen anlarız. Bunun için önce doğru bir durum değerlendirmesi yapılması gerekir.
1)            1. Dünya savaşının bitiminde, Osmanlı toprakları üzerinde anlaşamayan itilaf ülkeleri, sorunu 2. Dünya savaşına taşımıştır. Orta doğuda yaşayan toplulukları Osmanlıya karşı ayaklandırmada başarılı olan batı ülkeleri, bu başarılarını bölgedekitoplulukları ve devletleri yönetmede Osmanlı kadar başarılı olamamış, hem kendileri, hem de o bölgede yaşayan topluluklar için mutsuzluk kaynağı olmuşlardır. Orta doğuya huzuru ve medeniyet bir türlü getirememişlerdir.
2)            Gıda dünyada stratejik maddeler arasına girmiştir. Su ve gıda dünyada barışında savaşında sebebi haline gelmiştir. 1. ve 2. Dünya savaşlarında Bu ülkelerin Ortadoğu da olma nedenleri petrolken, 3. Dünya savaşında bu bölgede olma nedenleri, su kaynakları ve lojistik olmuştur.
 
 Dünyadaki bu değişimleri doğru okuyamayan ABD ve ABD’nin yönetimde önemli rolü olan uluslararası sermaye,Trump’la birlikte bu değişimlerin farkına varamamışlardır. Değişimlerin farkında olamadıkları gibi ABD’ de yaşananları ve ABD’nin geldiği noktayı doğru görememektedirler.
ABD yönetiminin göremedikleri gerçeklerin bir kaçını da şöyle sıralayabiliriz;
Hala dünyada, İnşaat, Tekstil, Otomotiv diye, üç lokomotif sektörün olduğunu düşünerek, yılardır savunduğumuz dördüncü lokomotif sektör olan tarımı unutuyorlar. Dünyada en çok çalışanı, en çok kalemi ve pazarı olan tarımı es geçiyorlar. Savaşlar tarımsal üretimleri olumsuz etkilediğinden Dünya da gıda fiyatları artmakta tarımda üretim maliyetleri yüksek olduğundan kişiler şehirlere göç ederek sorunlara sebebiyet vermektedirler.
1.ve 2. Dünya savaşları Amerika kıtası dışında olmuş, ABD bu fırsatı değerlendirip savaş yorgunu ülkelerle az bir zahmetle masaya oturmuş, aslan payını her seferinde almıştır. Eğer dünyada savaşlar sona ermez ve ekonomik düzen oluşturulmaz ise korkarım Kudüs üzerinden Ortadoğu ve dünyayı karıştırmaya çalışan Trump ve işbirlikçisi uluslararası sermayeler, savaş yorgunu olan ABD ile birlikte kaybetmeye mahkûm olacaklardır. 1. Ve 2. Dünya savaşları ABD’nin dışında olurken, dünyada savaşlar durdurulmazsa ABD toprakları da savaşa dâhil olmak zorunda kalacaktır. Bu günkü savaş sanayinin ve teknolojinin geldiği nokta bunu kaçınılmaz kılmaktadır. Böyle bir savaş ABD’de kaos yaratır. Ayaklanmalar olur ve durdurulamaz.
Biraz aklı olan şunu rahatlıkla göreceği ama ABD’nin göremediği şeyler;
Dünyada Ekonomik çarklar 2005 yılına kadar, Dünya üretir ABD tüketir şeklindeyken, 2005 yılından sonra dünya için üreten ve dünyada üretilen her şeyi tüketen Çin ekonomik merkez haline gelmiştir.
Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesinin sorunlarını aşan bir Almanya’nın dünyada sanayi ve finans olarak bende varım demiş olması.
Ortadoğu’dan çekilen Rusya’nın Suriye krizinin patlak vermesi ile birlikte tekrardan Ortadoğu da olanlara müdahil olması.
Ambargo önü değerlendirdikleri İran’ın, Ambargo sonrası ayni İran olmadığını görmemeleri
Türkiye, Cumhuriyetinin 100. Yılına doğru yürürken, hangi değişim ve gelişimlerinden geçtiğinin nasıl geliştiğinin farkında olamamalarıdır.
Dünyayı Kudüs üzerinden karıştırmaya çalışan ABD Dünyada barışa en çok ihtiyacı olan ülkedir. Dünyanın hiçbir yerini rahatlıkla gezemeyen, seçimlere katılım oranı en düşük, karton evlerde en fazla yaşayan,gelişmiş ülkeler içinde okuryazar oranı en düşük ve sağlık güvencesi en düşük, eğitim eşitliği olmayan, Irkçılık sorunlarını çözememiş ülke durumundadır.
Saygılarımla.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık