• 07 Ocak 2020, Salı 10:26
A.Tufan GÜVEN

A.Tufan GÜVEN

2020’NİN UZMAN SORULARI

 

ABD’nin İranlı komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesi ile Ortadoğu’da yeni gelişmelerin olacağını düşünmek hata olur. ÇünküKasım Süleymani’nin öldürülmesi Uzun yıllardır, ABD ve İngiltere’nin Ortadoğu için önceden planladıkları oyunlarının bir hamlesidir.

Ortadoğu’da huzur ve barışın gelmemesi için uğraşan ülke ve onların temsilcisi şirketler, son hamleleri ile daha fazla kan ve gözyaşı isteklerini bir ke daha gözler önüne sermişlerdir.Ortadoğu’da çıkacak sıcak çatışma ve savaşlarla besleneceklerini gayet iyi biliyorlar. Kendi ekonomilerini savaş sanayine bağlayan, dünyanın enerji kaynaklarını ve lojistik yollarını ellerinde tutmaya çalışan bu yapılar, ülkeler arası ve Dünyada mutlak barışınınsağlanması durumundakendi sonları olacağını bildikleri için her an, her davranışları ile Ortadoğu’da ve Dünyada karışıklık yaratmaya çalışıyorlar.

Bu ülkelere silah satarak veya bu ülkelerde hiç bir yatırım yapmadan, fabrikalar kurmadan da para kazanmaya alışan,Dünyadaki karışıklıklardan beslenen bu, dünya borsalarında, manipülasyon yapan Soros gibi adamları ile ülkelerin piyasalarına saldıran bu yapılar,kargaşa yarattıkları ülkelerindüşen borsalarına, yüksek kurdan dolar bozdurup girip, düşük fiyatlarla şirket hisselerini alıp, daha sonra bu hisseleri yükseltip, dolar kurunu düşürüp, bir dolarlarını yüz dolar yapmak için, dünya ve  Ortadoğu barışını bozan hareketlerine son olarak Kasım Süleymani’yi öldürerek devam ettiler.

Başka ülkeleri geri bıraktırarak ilerlemeye alışmış İngiltere’ye kendinden kolanlanmış ABD’nin de beraber hareket etmesi ile dünyada içinde yer alamayacakları ne kadar ülkeler arası diyalog ve takımlaşmalar varsa onları baltalamak için yaptıkları son çalışma Süleymani’nin öldürülmesidir. Bu iki ülke, beraber yazdıkları senaryoyu beraber sahnelemiş, yine birtaşta üç, beş, kuş vurmuşlardır.

Londra’da yapılan son NATO Toplantısında Baltık Savunma projesi kabul edilerek, Rusya ortak tehdit olarak kabul edildi. Şangay beşlisine katılmak isteyen gözlemci, diyalog partneri ve destekçi olan birçok ülke, Şangay beşlisinin Çin’den sonra en büyüğü olan Rusya ile diyaloglarının nasıl olacağı sorusuna daha tam cevap bulunamamışken, Süleymani’nin öldürülmesinin neler getireceği sorusuna,dünya cevap bulmaya çalışıyor. Cevap bulunmaya çalışılan birkaç soruya daha değinecek olursak:

Mesela;  NATO üyesi olmayan İran ile NATO üyesi olan ABD’nin savaşması durumunda, NATO üyesi olmayan bir ülkenin, NATO üyesi olan bir ülke ile savaşması durumunda, tüm NATO ülkelerine savaş açmış sayılardan yola çıkarak diğer NATO üyesi ülkelerde İran’a savaş açacak mıdır? 

Diğer bir soruda Şangay Beşlisi gözlemci ülkelerinden olan İran’ın ABD ile bir savaşa girmesi durumunda Şangay beşlisinin altı üyesinden en güçlüsü olan Çin ve Rusya’nın tavrı ne olacaktır.

Yine Şangay beşlisinin Altı diyalog partnerinden biri olan Ülkemizin tutumu ne olacaktır?

Irak parlamentosunun almış olduğu ABD’nin askeri varlığının ülkeden çıkarılması kararı neleri getirecektir?

Bu kargaşa durumu uzun süre devam ederse veya ABD ile İran arasındabir savaş çıkarsa, zaten petrol üretimini kısma kararı alan petrol üreticisi ülkelerin kararının üstüne, İran petrolünün arzı durur, Hürmüz boğazından İran,başka ülkelerin petrol tankerlerinin geçişini engellerse dünyada petrol fiyatları ne olur?

İtibari değerli ABD dolarının değeri, Kripto paralar ve dünya borsalarında hisselerin değeri ne olur?

2020 yılında tüm dünyayı bu tip uzman soruları bekliyor. 2020 şimdiden hepimize hayırlı olsun.

Saygılarımla. A. Tufan GÜVEN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık