Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Köşe Yazısı - BİZİM DERGÂH - Uşak Olay Gazetesi
   
 

Mehmet ERSİN ¬

Mehmet ERSİN

 BİZİM DERGÂH

 Yazı Boyutu

 Tarih : 01.03.2010 - 11:18:13 


Uşak tarikatından () — her şey Uşak için diyenlerin – olanların toplandıkları yer anlamında kullanıyorum. Bu “ Çoban Yıldızı Cemaati ” nin, sözlük anlamında “ TARİKAT ”ile yoktur ilgisi ,bu böyle biline.


Barbaros Caddesi’ndeki Bedesten’in girişinin sol tarafında, kaldırımdan bir iki basamak aşağıda bir saatçi dükkânı vardır, hiç dikkatinizi çekti mi? Çoban Yıldızı Saatçisi, sahibi Mehmet Keyvanoğlu. Geleni – gideni, gireni – çıkanı çoktur: Hem saatle işi olanlar, hem de sanatla ilgilenenler. Farkında değilsinizdir, bu iş yerinin özelliğinin ne olduğundan. Hele bir uğrayın bakalım, nelerle karşılaşacaksınız: Sohbetlere, tatlı tartışmalara tanık olacaksınız.

      

       Bir gün gelir Ergin (!) öğretmen bu dükkâna. Selam verir sağa sola, katılır sohbetlere. Der ki: Bundan böyle, bu iş yerinde siyaset konuşulmayacak, bir. Din tartışılmayacak, iki. Üçüncüsü ise vitrindeki saatlerin toplarının renkleri kucak kucağa olsa da, siyah – beyaz, sarı – lacivert, sarı – kırmızı, sözcükleri söylenmeyecek, yani futbol konuşulmayacak. Üç kırmızı çizgi levhası – eyvah “ kırmızı ” yazdım, Ergin öğretmeni kızdırdım mı? – tavandan asılacak, herkesin gözünün içine girecek

       Dükkânın sahibi Keyvanoğlu’na, affına ve hoşgörüsüne sığınarak : “ Uşak’ın Delisi ” diyorum. Yaşar Uşak kentinde. Şehrin sorunları, O’nun sorunlarıdır, dert eder kendisine. Tartışır, konuşur, boğuşur, araştırır Uşak’ın sorunlarını. Bilenler bilir “Uşak’ın Sorunları ” gündeme geldiğinde, mütevazi saatçi dükkanının çalınır kapısı. Yollar, yöntemler, kaynaklar gösterilir gelene. Çoğu kez, yeni konuk, mutlu ayrılır bu tekkeden ya da dergâhtan. Tekke ya da Dergâh; Uşak tarikatından (!)  — her şey Uşak için diyenlerin – olanların toplandıkları yer anlamında kullanıyorum. Bu “ Çoban Yıldızı Cemaati ” nin, sözlük anlamında “ TARİKAT ”ile  yoktur ilgisi ,bu böyle biline.

 

      Kalfa Selçuk, kimi zaman konuşulanlara kıs kıs güler. Müşteri geldiğinde yiter tebessümü, bütünüyle takınır ciddiyetini. Yalnız, Uşak Şeker Fabrikası’ emeklisi Halil Bey’le gri tondadır ilişkileri. Bu gri ton bir türlü farklı renklere bürünmez, sürer gider grilik.

 

      Bu usta ve kalfadan sonra, gelelim Dergâh’ın müdavimlerinin resmigeçidine:

 

       Öğretmen, yazar Şener Öztop, uğrar Tekkeye zaman zaman . “ Taşra’nın Gri aydınlığından kurtulsa, uğrayacak her zaman.

    

      Kitap kurdu Mustafa Demirci, katılır söyleşilere demir gibi. Örsünde döğer demiri, şekiller verir düşüncelerine, kanatlanır çeşitli seçenekler saçılır ortalığa. Ah bir de ödünç aldığı kitapları, getirse / getirebilse mutlu edecek alacaklıları.

 

      Ergin Öğretmen, oturur köşesine; düşünceleri, duyguları, dinlenmişse anlatır anılarını, öykülerini, sonra da sayar okuduklarını. Kafasına düşünceler sarmışsa, gönlü hoş değilse sorunlar yumağı kafasına üşüşmüşse sessizliğe bürünür yudumlar çayını.

 

      Mustafa’m ,-Mustafa Oğuz- bugünlerde yoktur görünürlerde, kim bilir hangi projenin peşinde. Gelirse Dergâh’a döktürür anlatır yeni projelerini. Ah bir de sazının eşliğinde  “Rakı Şişesinde Balık” olmasa.

 

 

       Eczacı kalfası Soner, dikkatle dinler insanları. İhtiyaç olduğunda koşar insanların imdadına.

      

       Maliyeden emekli Şakir Bey telaşla girer içeri. Sonra sakinleşir. Anlatır telaşını, anlatır yaptıklarını.

 

      Komutan, emekli Yarbay Erhan Karslı “ Her Şey Uşak İçin “ tutkusundadır. Uşakspor, tahttan inince kurulur sandalyesine bir Yörük beyi gibi anlatır uğraşılarını, maceralarını. Uğraş konusu ne ise ,”O” onun için bir tutkudur, koşturur durur. Şimdilerde taktı kafasına, “Uşak’ın Turistik Yerlerini” İnşallah, maşallah yakında alacak eline Uşak Kitapçığını.

 

      Talat İçöz, soyadı gibi , “iç” i “öz” lerle doludur. İş yerine gelen öğrencilerin hatta herkesin kuludur. Fırsat bulsa, çıkacak “Çıkmaz Sokak”tan. Ayaküstü içer çayını, “ Hadi ben kaçtım” der gider” Keyif Kıraathanesi”ne.

 

   Olay Gazetesi’nin patronu Abdurrahman Yavuz, gelir tezgâha. Tezgahta, ayakta yudumlar okkalı kahvesini yudum yudum . Bir göz atar etrafa der ki ne oldu yurdum?

 

    Olay Gazetesi’nin muhabiri yılların TV ve gazetecisi Salih Kılınç hışımla girer içeri. Müdavimlere hemen uzatır mikrofonu. Tekkede bulunanlardan, güncel konularda alır ifadelerini. Sanırım alacaktır patronundan yüklüce fonu.

 

     Uşak Gönüllülerinin durağıdır burası. Her gelen Uşak Gönüllüsüyle iyidir arası. Gönüllü; yaraya parmak basar, kimi zamanda atar tutar. Gönüllüyüm diye gelir Alper Karınca. Bazen söyler dileklerini karınca kararınca. Çoğu kez yükseklerden uçar, bazen fikirlerini tutar bazen de kaçar.

 

    Dolu, dopdolu Uşak’ın Eski Müftüsü Sayın Cemal Sebük gelir Dergâha. Hoş sohbettir kendisi yoktur bağnazlığı her konuya geniş açıdan bakar. Sohbetiyle kimilerini yakar.

 

    Taksi durağından kaptan Kenan, sessizce gelir Tekkeye sessizce alır yerini. Sessizliği, suskunluğu O’nun tabiatındandır. Dergâh’ın yeni konukları gelince yer boşalsın diye geldiği gibi sessizce yol alır durağına.

 

    Nice araştırmacılar geçti bu tezgâhtan. Şimdilerde bakıyorlar uzaktan. Kim bilir” Tekke”den bir “Hoş Seda “kaldı mı onlarda? Yoktur eserlerinde bu kubbeden ne bir” İz” ne de “Biz “

 

    Gelen müşteri, kulak kesilir sohbetlere, söyleşilere. Varsa ilgisi, gelir bu yere. Kartopu misali çoğalır müdavimler. Her gün dolar boşalır Dergâh her dem bulunur her derde deva.

   

    Bizim”Dergah” işte böyle. Peki, sizlerden ne haber?


 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 81 Puan Verildi
 Kaynak :  Mehmet ERSİN

 Kategori  Köşe Yazısı

5657 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 4 )   

 Abdullah Ak

Tarih : 03.10.2011 10:53:06  

  öğrencileri unutmayalım

Cevapla


hocam elinize sağlık çok güzel yazı olmuş. Fakat dergaha gelip giden üniversite öğrencilerinden bahsetmemişsiniz. Bursa İnegölden tüm dergaha selamlar. hayırlı işler Mehmet abicim.


İp Adresi Kayıtlı   

 İbrahim

Tarih : 03.10.2010 22:19:49  

  Talat İÇÖZ

Cevapla


Hocam gerçekten Talat İÇÖZ abi, soyadı gibi , “iç” i “öz” lerle doludur. İş yerine gelen öğrencilerin hatta herkesin abisidir....


İp Adresi Kayıtlı   

 zeki alpan

Tarih : 06.05.2010 00:48:48  

  unutulduk ey dostlar

Cevapla


hocam elinize sağlık kişileri çok güzel anlatmışsınız da beni unutmuşsunuz.gözden ırak olan gönüldende uzak olurmuş misali olmuş.saygılar selamlar.


İp Adresi Kayıtlı   

 erhan karslı

Tarih : 01.03.2010 12:18:57  

  teşekkürler

Cevapla


yüreğine sağlık olsun hocam


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Abdurrahman YAVUZ

Abdurrahman YAVUZ ¬
REKTÖR ÇELİK,ÇELİK GİBİ ÇIKTI

Arif ÖZTAN

Arif ÖZTAN ¬
MERKEZ BANKALARININ FİNANSAL SİSTEMDE VE PİYASALARDA OYNADIKLARI ROL

Şener ÖZTOP

Şener ÖZTOP ¬
DÜRÜSTLÜK KAZANIR DİYEN SÜLEYMAN SEBA

Mehmet ERSİN

Mehmet ERSİN ¬
ÖĞRETMENİ İLE ÖĞRENCİSİ

Erdem ÖZTOP

Erdem ÖZTOP ¬
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM

Av.Mehmet TURGUT

Av.Mehmet TURGUT ¬
ARAP BAHARI DEDİKLERİ

Halis ARSLAN

Halis ARSLAN ¬
ARSLANLAR KENDİ HİKAYELERİNİ YAZAMAZLARSA.. .
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
26  Nisan 2015  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 6
 Bugün : 299
 Dün : 301
 Toplam : 1234197
 Ip No : 54.227.214.52
     

 Hava Durumu 
 Son Haberler
 Döviz Bilgileri
 
 Popüler Haberler
 
 

 Reklam
 

Yerel Haberler | Son Dakika | Resmi İlanlar | Güncel | Spor | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2000- Uşak Olay Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

altyapısını kullanmaktadır.

0,63 saniye.

siyah peynir Seo social bookmarking Hisir Poset diyet damardan nickler msn nickleri ask hikayeleri Bespin siyah peynir amerikan hastanesi tup bebek airline news Finger Board Videos Holiday Places Healthy Eating