Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Yerel Haberler - KANARYA GÜZELLİK YARIŞMASINDA DÜNYA İKİNCİSİ UŞAK TAN - Uşak Olay Gazetesi
   
 KANARYA GÜZELLİK YARIŞMASINDA DÜNYA İKİNCİSİ UŞAK TAN

KANARYA GÜZELLİK YARIŞMASINDA DÜNYA İKİNCİSİ UŞAK TAN
 Yazı Boyutu

 Tarih : 06.02.2013 - 17:51:49 


Bugüne kadar bir çok kanarya güzellik yarışmasına da katılan Kılıç, son katıldığı Belçika’daki “Dünya Kanarya Güzellik Yarışmasında” parisien kategorisinde dünya ikincisi oldu.


Bugüne kadar bir çok kanarya güzellik yarışmasına da katılan Kılıç, son katıldığı Belçika’daki “Dünya Kanarya Güzellik Yarışmasında” parisien kategorisinde dünya ikincisi oldu.

Uşak’ta kafeterya işletmeciliği yapan ve kanarya kuşuna küçük yaşlardan itibaren ilgi duyan Harun Kılıç, bu ilgisini bir hobiye dönüştürerek evinin teras katında çoğunluğu “Parisien” cinsi olmak üzere onlarca kanarya kuşu besliyor. Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’nun tüm organizasyonlarına katıldığını ve Uşak’ta da dernek kurduklarını belirten Harun Kılıç, “Kanarya sevgisi insanı hem dinlendiriyor hem de kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıyor” dedi.

Kanarya sevgisinin ve bu kapsamda düzenlenen etkinlikler ile yarışmaların dünya ciddi bri sektör olduğunu da belirten Harun Kılıç, Geçtiğimiz günlerde Belçika’da yapılan dünya birinciliği yarışmasına takım halinde gönderdiği 4 adet Parisien cinsi kanaryanın dünya ikinciliğini elde ettiğini söyledi. Parisien cinsi kanarya yetiştirmenin çok zor olduğunu da ifade eden Harun Kılıç, federasyona bağlı kurdukları Uşak’taki derneğin amacının özellikle gençlere kanarya sevgisi aşılamak olduğunu bildirdi.

Kanarya sevgisini yaklaşık 10 yıl önce hobiye dönüştürmeye karar verdiğini ve evinin terasındaki bir odayı kuşlar için ayırdığını anlatan Harun Kılıç, “ İlk olarak bri kaç tane kanarya kuşu alıp beslemeye başladım. Daha sonra hobimi biraz geliştirip kafes sayısını arttırdım. Şuanda burada 30’un üzerinde kafesim ve yüze yakın kanarya kuşum var. Bunların bakımı hem çok zor hem de çok maliyetli. Özellikle ben Parisien cinsi kanaryaya ilgi duyuyorum. Türkiye’de ve dünyada bu türün yetiştirilmesi çok kolay değil. Bu nedenle Belçika’da 24 bin adet kanaryanın yarıştığı dünya yarışmasında benim parisien kategorisinde dünya ikincisi olmasını önemsiyorum. Yarışma sonunda yapılan ödül töreninde ülkemizin bayrağını orada dalgalandırdık. Federasyonumuz adına benim dışımda değişik kategorilerde ülkemizin çeşitli bölgelerinden yarışmaya katılan arkadaşlarımız da dereceler elde etti. Bu çok büyük ve önemli bir sosyal algı. Çünkü bu işe merak duyan insanlar kültürlü ve gelir düzeyi yüksek insanlar. Ülkemizde de bu tür etkinlikler ve yarışmalar yapılıyor. Uluslar arası bu tür organizasyonlara en az 20 bin kişi geliyor” dedi.

GENÇLERE KANARYA SEBGİSİ AŞILAYACAĞIZ

Kanarya ve Kafes kuşları yetiştiricilerinin bir arkadaşlık köprüsü oluşturduğunu ve Türkiye’nin her şehrinde dernek kurarak örgütlendiklerini de belirten Harun Kılıç, “Biz ilimizde de bu tür etkinlikler yapmak istiyoruz. Yerel yöneticilerden destek alabilirsek binlerce insanı ilimizde misafir edebiliriz. Hem esnafımız kazanır hem de ilimizin tanıtımına katkı sunarız. Ancak bizim asıl hedefimiz insanlara ve gençlere kanarya sevgisi aşılamak. Gençlerimizi kanarya sevgisi aşılayabilirsek kötü alışkanlıklardan koruyabiliriz. Genler enerjilerini kötü ortamlarda kötü arkadaşlarla değil kanarya besleyerek geçirirler” dedi.

CİDDİ BİR SEKTÖR

Kanarya ve kafes kuşları beslemenin aynı zamanda çok ciddi bir sektör olduğunu anlatan Harun Kılıç, “Bir kanarya yada kafes kuşu ilgi duymayan bir insan için 10 TL dahi etmeyebilir. Ancak bu işe ilgi duyanlar bir kuşa binlerce dolar para harcayabiliyor. Yetiştirdiğiniz özel bir kuş dünyanın her tarafından alıcı bulabiliyor. Benim parisien cinsi kanaryalarımı görmek için İran ve Irak başta olmak üzere bir çok ülkeden gelenler oldu. Satın almak istediler ancak ticaretini yapmadığım için reddettim. Bu kuşların beslenmesinde kullanılan yemler ve verilen ilaçları da düşünürseniz ciddi bir sektör karşınıza çıkıyor. Biz kanarya sevgisini sadece hobi olarak gördüğümüz için bu tür alım satımlarla uğraşmıyoruz. Bu bir kültürel ve sosyal algı olduğu için bu yönü daha ağır basıyor. Ancak ekonomik yönü de göz ardı edilemez.


  Editör :  Abdurrahman YAVUZ

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Abdurrahman YAVUZ

 Kategori  Yerel Haberler

 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Abdurrahman YAVUZ

Abdurrahman YAVUZ ¬
REKTÖR ÇELİK,ÇELİK GİBİ ÇIKTI

Arif ÖZTAN

Arif ÖZTAN ¬
MERKEZ BANKALARININ FİNANSAL SİSTEMDE VE PİYASALARDA OYNADIKLARI ROL

Şener ÖZTOP

Şener ÖZTOP ¬
DÜRÜSTLÜK KAZANIR DİYEN SÜLEYMAN SEBA

Mehmet ERSİN

Mehmet ERSİN ¬
ÖĞRETMENİ İLE ÖĞRENCİSİ

Erdem ÖZTOP

Erdem ÖZTOP ¬
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM

Av.Mehmet TURGUT

Av.Mehmet TURGUT ¬
ARAP BAHARI DEDİKLERİ

Halis ARSLAN

Halis ARSLAN ¬
ARSLANLAR KENDİ HİKAYELERİNİ YAZAMAZLARSA.. .
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
27  Nisan 2015  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 66
 Dün : 305
 Toplam : 1234269
 Ip No : 54.204.243.45
     

 Hava Durumu 
 Son Haberler
 Döviz Bilgileri
 
 Popüler Haberler
 
 

 Reklam
 

Yerel Haberler | Son Dakika | Resmi İlanlar | Güncel | Spor | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2000- Uşak Olay Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

altyapısını kullanmaktadır.

0,69 saniye.

siyah peynir Seo social bookmarking Hisir Poset diyet damardan nickler msn nickleri ask hikayeleri Bespin siyah peynir amerikan hastanesi tup bebek airline news Finger Board Videos Holiday Places Healthy Eating